| meastylin a întrebat:

cum o pot convinge pe mama sa imi ia apple iphone am vazut la euro gsm un magazin de telefoane si era acolo poti sa apesi pe gratis aproape ca merg sa ma joc pe el in fiecare zi si deaceia imi doresc foarte mult telefonul al meu e naspa deci cine imi spune cum sa o conving pe mama sa imi ia apple iphone dau funda happy si o sa imi dau telefonul vechi si asa va fi un milion si cv cu abonament da nu coasta mult deci succes

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Rautati peste tot vei intalni si cand vei creste mare. Ia-o altfel! Nu asculta prietenii tai care ti-o spun asta din rautate pentru a suferi, lasa-i. Gandeste-te la mama ta, cat si la tatal tau care se straduieste sa faca un ban pentru a va fie bine cat si tie sa-ti asigure un viitor asa cum trebuie, dar viitorul nu tine intr-un telefon.
Spui tu ca nu te vei plictisi de el, vei vedea cand vor aparea altele performante il vei vrea pe cel care a aparut si pe cel cumparat sa zicem de 1 an (Apple-ul) il vei trimite la gunoi. Sunt niste bani irositi. Cu asa valoare iti poti cumpara alta marca de telefon care sa semene cu Apple si mult mai ieftin. Nimeni nu trebuie sa stie ce firma porti, numai daca ii spui tu!

Iti dau un exemplu: aveam prieteni care se imbracau numai de firma si totusi ei erau modesti, mereu m-am cat si altii s-au intrebat de unde isi pot permite haine de firma pentru ca situatia lor materiala nu era cine stie ce! Nimeni nu a stiut pana cand mama copilei a zis... "ne imbracam de la second hand". Toti au ramas masca, pentru ca hainele erau noi cu eticheta si nimeni nu ar fi crezut ca gasesc marfa mult mai frumoasa decat exista la un mall, la un faimos magazin din centrul orasului.

Asa si tu, poti cumpara o replica a lui Apple care este mult mai ieftin, cauta pe google si vei gasi magazine online. Nu te infinge sa cumperi un tel care e 4000 lei pe cand cu banii astia iti cumperi si telefon si un laptop de exemplu si iti mai cumpara o camera digitala sau haine de exemplu. Fa in asa fel sa iei mai multe, nu un singur lucru ca mai apoi sa-l dai uitarii dupa cateva luni.

Nu o lua in semn rau, dar eu daca as avea copilul meu i-as deschide un pic ochii, oricat de bogat/a as fi la fel as proceda.

19 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Ai intrebat-o pe mama ta daca are si banii necesari? Incearca sa iti suporti telefonul pe care-l ai si te poti juca si pe computer/internet... un Apple pe putini ii duc buzunarul...
un astfel de telefon il gasesti intre 500-1000 euro, mai iti cumpara mami la asa pret? reusesti sa o convingi!?
nu stiu situatia materiala a ta, dar gandeste logic un pic si inainte! ca nu tine viata ta legat ca sa ai un Apple!

| Zenithf a răspuns:

Ce-i intereseaza pe copii din ziua de azi? Numai gadgeturi scumpe, care in 2 ani nu mai valoreaza nici a 10 parte din cat valoreaza acum.
Mai bine invata sa pretuiesti valoare muncii. Mama ta trebuie sa lucreze cel putin doua zile numai ca sa-ti plateasca tie abonamentul, pentru gaz trebuie sa lucreze acum cel putin 7-8 zile, pentru curent, apa si alte cheltuieli de intretinere inca 4-5 zile. Pana acum am socotit 13-14 zile, si jumate din luna de lucru s-a dus. Mai tine cont si de mancare, haine si cred ca trebuie sa se imprumute ca sa ii ajunga pentru toate.
Si tu vrei o prostie care coasta "numai" vreo 1000?
Sau poate gresesc, poate mama ta ii vreo directoare de regie cu salariul de mii de euro...

| NemNUZ a răspuns:

In primul rand promite-i ceva ca vei avea media. la mate sau marog, in al doilea rand zii ca multi copii au iphone chiar daca nu e asa si zii ca o sa te ajute foarte mult la scoala nu stiu inventezi tu ceva da inainte fii foarte cuminte si cand ii ceri telefonul ai grija sa fie in toane bune bafta

| NemNUZ a răspuns:

Stai calma o sa iti cumpere daca poate ce nu face un parinte pentru copilul lui, dar eu sunt de acord intr-o parte cu Zenithf.sa stii nu e nu stiu ce sa ai un iphone o sa te plictisesti repede de el si o sa ai tendinta sa il tot schimbi cu altul mai nou si tot asa vei vedea

| Marian3rd a răspuns:

Ce sa faci tu Apple daca nu sti sa il folosesti.

| Urmichange a răspuns:

Zii ca nu vrei cadou pentru ziua ta timp de 3 ani, de Craciun si de alte sarbatori doar ca sa ti-l ia...desigur daca are posibilitatea sa ti-l procure

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ii asculta pe cei care zic ca e o pierdere de bani sa-ti iei tu iphone ....desi cam asa e cum zic ei petruca iphone e o mare porcarie am avut unul si a fost pe departe cel mai prost smartphone pe care l-am avut nici Samsung galaxy nu iti lua, sfatul meu e sa iti iei un HTC one x sau un HTC hd 2 eu am hd2 i-am bagat android 2.3.7 si merge super bine costa cu cateva sute de lei mai putin decat un iphone si te asigur e mult mai bun.

| ĦαvɘƑȕη a răspuns:

Pai, selenita ai putea prima oara sa fi cuminte apoi sa iei note bune la scoala (daca poti), apoi sa o ajuti la treaba sa faci curat prin casa, si dupa o luna de munca sa i-l ceri... la mine a mers sa-mi un laptop cool

| meastylin explică:

Stiu sa-l folosesc de aia am fost si la euro gsm si am si Nintendo ds lite asa ca stiu, daca nu stiam nu mai intrebamhappy

| meastylin explică:

Mama mi-a zis ca poate in 10 februarie il primesc daca merg la scoala da o sa tin cont de raspunsuri asa ca mai intai sa vad daca in 10 dupa va dau funda k? scuze dar imi trebuie timp sa vad ce se intampla

| meastylin explică:

Zenithf n-am zis ca is foarte bogata dar imi permit ca tata lucreaza in belgia si in 10 februarie trimite bani cam 6 milioane si dc sa mai stau cu un amarat de telefon ca si colegi rad de el

| MihaelaDart a răspuns (pentru meastylin):

6mil lei vechi echivalentul in euro 150 euro, deci pana la a avea un Apple mai ai! cresti mare si ia-le usor cu telefoanele. colegii nu rad de tine nicidecum!

primul tel am avut un jaf de tel un ericsson a nu stiu cum... apoi usor usor am avansat, am schimbat vreo 6 tel in de-a lungul a 12 ani... si abia am reusit sa-mi indeplinesc visul de a avea un touchscreen. poate ca si eu imi doresc un Apple, dar cu 800 de euro pe care l-am zarit pe un site, parca din banii astia imi platesc chiria, lumina, apa, hrana si restul pentru "zile negre", deci mai astept sa-mi fac visul. momentan inca o mai duce si nimeni nu rade de mine! incearca sa te pui in viata unui adult! stiu ca esti copil si-ti doresti multe, dar ai rabdare, ca viata iti va oferi destule usor daca ai si rabdare!

| meastylin explică:

Da stiu Mixaela dar cei din a 8 rad ca ce telefon naspa am si daca pot sa imi dau telefonul vechi si sa fie Apple iphone cu 1 milion si cv dc sa mai stau sa mai astept daca tot o sa am bani inteleg ca trebuie sa am cat de cat rabdare in totdeauna mi-am dorit Apple iphone si cand ma duc la euro gsm imi place sa ma uit pe el deci pentru mine Apple iphone inseamna mult

| MihaelaDart a răspuns (pentru meastylin):

Rautati peste tot vei intalni si cand vei creste mare. Ia-o altfel! Nu asculta prietenii tai care ti-o spun asta din rautate pentru a suferi, lasa-i. Gandeste-te la mama ta, cat si la tatal tau care se straduieste sa faca un ban pentru a va fie bine cat si tie sa-ti asigure un viitor asa cum trebuie, dar viitorul nu tine intr-un telefon.
Spui tu ca nu te vei plictisi de el, vei vedea cand vor aparea altele performante il vei vrea pe cel care a aparut si pe cel cumparat sa zicem de 1 an (Apple-ul) il vei trimite la gunoi. Sunt niste bani irositi. Cu asa valoare iti poti cumpara alta marca de telefon care sa semene cu Apple si mult mai ieftin. Nimeni nu trebuie sa stie ce firma porti, numai daca ii spui tu!

Iti dau un exemplu: aveam prieteni care se imbracau numai de firma si totusi ei erau modesti, mereu m-am cat si altii s-au intrebat de unde isi pot permite haine de firma pentru ca situatia lor materiala nu era cine stie ce! Nimeni nu a stiut pana cand mama copilei a zis... "ne imbracam de la second hand". Toti au ramas masca, pentru ca hainele erau noi cu eticheta si nimeni nu ar fi crezut ca gasesc marfa mult mai frumoasa decat exista la un mall, la un faimos magazin din centrul orasului.

Asa si tu, poti cumpara o replica a lui Apple care este mult mai ieftin, cauta pe google si vei gasi magazine online. Nu te infinge sa cumperi un tel care e 4000 lei pe cand cu banii astia iti cumperi si telefon si un laptop de exemplu si iti mai cumpara o camera digitala sau haine de exemplu. Fa in asa fel sa iei mai multe, nu un singur lucru ca mai apoi sa-l dai uitarii dupa cateva luni.

Nu o lua in semn rau, dar eu daca as avea copilul meu i-as deschide un pic ochii, oricat de bogat/a as fi la fel as proceda.

| meastylin explică:

Si petcj eu daca o sa primesc primul meu Apple iphone nu o sa il mai schimb ca imi place mult pe mine nu ma plictisit deloc as fi foarte bucuroasa sa il am

| MihaelaDart a răspuns (pentru meastylin):

Http://www.ipadgsm.ro/19-replici-iphone- uite ti-am gasit un site cu replici de Apple-uri la preturi mai acatari. replica ca sa intelegi, este fake, nu este original, dar la fel de calitativ ca originalul este!

| meastylin explică:

Mixaela te inteleg o sa vad i-am aratat la tata un Apple iphone cu 3 milioane e un fel de replica si daca nu o poate lua sau se vinde imi iau originalul tata mi-a zis sa vina el in Romania si sa vada sa se intereseze si daca e de acord mil ia el si sunt sigura ca orice telefon o sa mai apara eu nu o sa imi dau Apple iphone pentru mine e ceva foarte cool

| Natyyyyy a răspuns:

Nu stiu ca si eu vreau sa o conving sa imi i-a laptop

| andutzica a răspuns:

Eu zic sa o rogi pur si simplu...sau daca ziua ta de nastere se apropie ai putea sa il ceri cadou... funda?

| carlutzza23 a răspuns:

Fa sa se strice telefonul tau vechi si asa sigur iti va lua(doar nu o sa rmi fara telefon?!happy