| Ovydiw a întrebat:

Cum sta treaba cu, comenzile dupa site-ul eMag?
Deci am dat comanda, am validat e-mailul, si imi zice ca o sa primesc SMS in legatura cu livrarea.
Bun, deci eu am dat comanda azi la ora 3dupa-amiaza, si nu am primit nici un mesaj!
Cum iau legatura cu ei? Cand ajunge coletul cu produsul comandat? de ce nu am primit nici un raspuns?
E de incredere eMag sau ati patit si voi sa dati comenzi si sa nu primiti nici un raspuns macar?
Ajutati-ma va rogsad!

Răspuns Câştigător
| michelia a răspuns:

Te alarmezi degeaba.
Pasii sint exact cei facuti de tine si anuntati de ei.
Ai acum cont pe eMAG, te poti uita cind esti logat la " comenzile mele " si-ti apare acum si aceasta comanda probabil " in curs de procesare ".
Miine ( cel tirziu poimiine ) o sa primesti sms de la eMAG prin care te anunta la ce data iti va fi livrata comanda ( nu se trimite sms automat cind faci comanda pe site, ci dupa analiza ) iar a doua zi ( daca stai intr-un oras mare ) primesti sms si de la Fan Courier cu intervalul orar cind ajunge curierul la tine cu coletul ( oricum te suna si personal cu vreo ora inainte, ca sa cadeti de acord asupra orei ).
Am facut vreo 10-15 comenzi pina acum la Emag si totul a mers struna.

| Ovydiw explică (pentru michelia):

Dar eu stau la sat, si cand vine curierul trebuie sa ii explic unde sa ne intanlim, pe eMAG am gasit si satul unde locuiesc eu in lista aia. deci curierul care o sa mi-l livreze cred ca o sa cunoasca cat de cat satul nu?
Si o sa ma sune sa vorbeasca despre locul livrarii, ca asa dupa adresa trebuie sa stea 2 zile sa ma gaseasca. Nu?
Adica o sa ajunga sigur, ca sa nu fiu nevoit sa astept aiurea, chiar am nevoie urgent de acea comandasad...

| michelia a răspuns (pentru Ovydiw):

Sms de la Emag cu livrarea oricum primesti.
Pe tine te ingrijoreaza acum curierul, dar nu ai de ce. Eu stau in Iasi si oricum ma suna cu o ora inainte sa-i explic pe unde e adresa desi in mare stie orasul. Cu atit mai mult te va suna pe tine si-ti va cere detalii unde trebuie sa ajunga, cu un punct de reper eventual. Te suna si de 2-3 ori daca nu nimereste, el trebuie sa faca livrarea si o va duce pina la capat! Nu te mai panica : )

| Ovydiw explică (pentru michelia):

Ok, asa sper sa fie... sa ajunga maine si sa fie totul bine.
E prima comanda online 0_0.
Parea cam dubios, adica prea simplu ca sa fie adevarat dar nah.
Oricum multumesc mult pentru sfaturi si ajutor!
O seara frumoasa!
Multam!

| Daniel_Tudoran_2000 a răspuns (pentru Ovydiw):

Pai cand curierul intra in satul tau o sa te sune si o sa-ti zica ca a ajuns si o sa-i dai niste detalii cum ar fi" de pe soseaua principala o iei pe strada cutare si ajungi acasa la mine." si el o sa-ti zica ca ajunge in 5-10 minte, si o sa-ti mai zica sa iesi din casa, pe strada sa te vada el unde esti si o sa opreasca la tine acasa.

| michelia a răspuns (pentru Ovydiw):

O sa fie bine si n-o sa ramina ultima comanda sigur; chiar e simplu la Emag si functioneaza ( livrarea va fi probabil poimiine ).
Noapte linistita si tie : )

| Ovydiw explică (pentru michelia):

Hey! buna!
Scuza-ma daca te deranjez, dar tot sunt putin endumerit in legatura cu aceasta comandasad
Astazi nu am primit nici macar un sms sau ceva in legatura cu acea comanda!
Oare o sa mai primesc? adica o sa ajunga odata comanda aia?
Azi sunt si mai confuz, pentru ca am vorbit cu o vecina, care a dat si ea comanda de ceva acum 3 luni si la fel nu a primit nici un contact...
Eu sunt sigur ca am facut comanda cat se poate de corest, am confirmat si e-amil si am si cont facut, si mi-a zis ca a fost procesata comanda si e in curs de desfasurare, cand am terminat alea de compeltat si am dat trimite.
Ce as putea sa fac? oare maine sa ii sun si sa le explic?

| michelia a răspuns (pentru Ovydiw):

Daca nu ai liniste, suna astazi la Emag la contact, desi cred ca deja ai facut-o.
Ti-am spus de atunci ca probabil o sa primesti sms-ul poimiine, adica astazi, dat fiind faptul ca locuiesti la sat. Dar, pentru linistea ta, suna si vezi care e statusul comenzii. Astept sa-mi scrii si cind o primesti : ).

| Ovydiw explică (pentru michelia):

Am sunat azi pe la 10, si apoi pe la 1 au pregatit coletul, iar la ora 7 a fost luat de catre curier.
O sa il livreze cei de la DPD.
Am auzit ca DPD nu sunt foarte seriosi, adica intarzie cu livrarile, etc.
Acuma sa vad maine ce o sa fac, pentru ca normal maine au zis cei de la Emag ca o sa fie finalizata treaba..cand am sunat azi.
Sper sa am noroc sa nu intampin problemebig grin. deja astept de 3zile.

11 răspunsuri:
| LioErnest a răspuns:

Maine dimineata primesti mesaj cu ora la care vine curierul! mi-am luat eu sapt asta un laptop si asa e cum iti zic eu! daca nu esti din Bucuresti te anunta ziua cand vine coletul!

Vrei sa fii informat? Noi Stim Totul >>>> http://noistimtotulmereu.blogspot.ro/

| Dia230 a răspuns:

Stai linistit nu ai motive sa te stresezi si eu am comandat asa. Cand zice ca vei fi contactat de curier se refera ca iti va trimite mesaj in ziua cand va ajunge coletul in orasul tau

| Ovydiw explică (pentru Dia230):

Dar, dar stii eu stau la sat, si la mine chiar am nevoie sa ma contacteze, ca sa vorbesc cu acel curier despre locul unde sa opreasca sa ridic coletul, ca altfel nu ma gaseste el dupa adresa ca sunt mii de case in sat si e dificil cu adresele la sat, stii tu.
Oare e ceva serios? adica am citit ca azi comend si maine primesc, e adevarat?
Oare maine ajunge? Si cum fac sa ma intalnesc cu acel curier?
HELP!