| manablitz a întrebat:

Stiu ca daca primesc un colet din UE, nu mai platec tva daca valoarea acestuia e mai mica de o anumita suma. Care este aceasta suma?

Daca primesc coletul tot sin UE, dar ca si "gift", mai platesc tva cand ridic coletul chiar daca valoarea coletului depaseste acea suma?

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Mai mica de 50 euro
Daca primesti coletul "gift" si depaseste suma, platesti TVA.
Scapi de TVA si alte taxe daca pe colet scrie Returned for warranty. Din asta se intelege ca produsul a fost doar reparat in alta tara si se intoarce in tara lui big grin

1 răspuns:
| danutz9100 a răspuns:

Daca il primesti din UE tot catre UE nu mai platesti nimic!
Daca primesti din afara UE catre UE (ex: SUA catre Romania) platesti TVA daca valoarea depaseste 10 euro! Peste 50 euro platesti atat TVA cat si taxele vamale.