| SofiaTeodorescu a întrebat:

Salut.Vreau sa comand ceva, dar nu locuiesc la adresa din buletin.Adica daca sunt din Brasov si stau in Cluj, si ce am comandat vreau sa vina in Cluj cum fac?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e nici o problema ce scrie in buletin. Pe curier prea putin il intereseaza asta, poate doar sa iti ceara seria buletin. Bineinteles, exista doua optiuni atunci cand comanzi. La adresa de facturare scrii adresa din buletin, iar la adresa de livrare scrii adresa din Cluj. Pe eMAG nu stiu daca exista aceasta optiune, dar ti-am zis ca nu prea are importanta. Dar numai prin curier. Prin posta nu poti pentru ca astia iti trimit aviz mai intai, iar coletul il poti ridica numai cu buletinul. In buletin sa fie scris aceeasi adresa. Sau alege optiunea "ridicare din showroom" ( ex. Emag ) daca are showroom in oras.
Vezi ca eMAG trimite si prin posta asa ca ai grija ce optiuni selectezi pe site.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Faci viza de flotant si nu mai ai batai de cap... happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bula):

Daca locuieste in chirie cam greu sa faca viza de flotant atata timp cat proprietarul nu doreste asta. Daca are contract de inchiriere poate solicita buletin provizoriu la evidenta populatiei ( evidenta populatiei din orasul Cluj Napoca ). Bine,poate solicita buletin provizoriu si fara contract de inchiriere, dar iti vine Politia acasa sa "constate ca locuieste cu adevarat la adresa" si atat te plimba cand la Politie si evidenta populatiei incat ajungi sa te muti de la adresa si abia atunci iti elibereaza buletinul. In fine, nu am patit. Dar cunosc pe cineva care a patit.

Nu te ia nimeni in spatiu pentru ca oamenii nu prea au incredere in chiriasi.
In fine, daca locuieste la o cunostiinta sau alta ruda, atunci da. Poate sa ii faca usor viza de flotant. In rest oamenii sunt foarte rai, iar mie un proprietar mi-a cerut 500 lei cat sa imi faca viza de flotant.
Eu locuiesc numai in chirie si abia dupa 10 ani de locuit in chirii am gasit un proprietar care mi-a facut direct mutatia la adresa.

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Flotantul si mutatia sunt doua lucruri complet diferite!
La mutatie ti se face buletin nou cu adresa respectiva.
Pentru flotant estedestul sa prezinti un exemplar din contractul de inchiriere. Ai si obligatia legala de a-ti face viza de flotant daca stai mai mult de 15 zile.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Stai linistita! Nici nu te intreaba de Cartea de Identitate (Buletine nu se mai fac din 2002).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca vorbim de posta stramba din nas tanticile de acolo daca nu ai macar viza de flotant, dar poti sa comanzi post restant.

Daca vorbim de curier e total irelevand ce scrie in buletin, poti comanda si pe Luna