| AdiMihai25 a întrebat:

Salut, vreau sa cumpăr IPHONE 14 PRO MAX 128gb, sfătuiți ma va rog, cum să fac, pe 23 decembrie ajung in tara.
Sa fac precomanda online pe eMAG sau altex sau iau cand ajung acasa direct din magazin si poate gasesc mai ieftin?
Fundaa!

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Unde locuiesti in ce oras, ma refer in RO? Daca vii la Bucuresti la aeroport iti aduc eu unu cand vin, cred ca vin si eu de craciun acasa.

Pe aici is telefoane la balamuc, nu astepti, mergi la magazin direct la Apple si iei ce telefon doresti, in 5 minute deja ai telefonul.Deja bate vintu prin magazine acum.
Si eu vreau sa iau unu, am fost sa vad daca 14 pro sau 14 pro max, cred ca o sa imi iau pro, max e prea mare.

Aici costa 1100$ cu tot cu taxe, direct de la Apple, e sigilat, neblocat in nici o retea. Iei ce culoare vrei, adica din alea 4 care sunt.

Alantu 14 pro max costa 1200$.
Ca idee cit este un iphone 14 pro in RO?

| AdiMihai25 explică (pentru relian):

Salut sunt din Bacau.
Pe 23 decembrie vin acasa, cu avionul in Otopeni.
În țară sare de 1460 euro pentru pro max 14.
De unde il luati?

| relian a răspuns (pentru AdiMihai25):

Eu is pe aproape de tine in tara, ajung pe la Focsani. locuiesc in statele unite, dar vin acasa in vacanta.

Chestia este ca aici toate iphonele astea 14 is cu Esim, deci nu-s cu sim, cartele ce il bagi in telefon.

La voi in RO si alte tari, din ce mi-a spus cineva, vin facute sa le pui sim fizic, nu E sim.
Dar un var de-al meu a spus ca merg si astea E sim in RO.

Eu dupa ce tiam lasat mesaj ma uitai la magazin la Apple, aici sunt magazine, Apple au magazinele lor, cumpar direct de la ei, toate telefoanele is deblocate, asa este ce vind ei.

M-am uitat si am vazut ca scria undeva mai jos ca toate telefoanele 14 din SUA si puerto rico is cu Esim.
Asta m-a pus pe ginduri si se intelege ca in restul lumii aceste telefoane ar fi si cu sim fizic, adica cu carteluta de aia cum erau pana acum.

Un 14 pro max aici la mine, costa 1190.75 dolari, deci 1191 de dolari, sigilat, debolocat, adica asa vin din fabrica direct.
Is 4 culori, toate au acelasi pret.

Am intrebat pe cineva din familia mea din RO au spus ca in RO merg si astea cu esim, adica sa iti bage compania de telefonie numarul in telefon.
Tu cel mai indicat e sa mergi si sa intrebi in RO, apoi si unde locuiesti, p banui ca o sa foloseti telefonul si in afara tarii, intrebi daca ai un iphone 14 pro si este Esim, aia pot sati puna numarul electronic?

Asa trebuie sa intrebi, desi pe viitor cam asa or sa procedeze mai toti, or sa elimine acea carteluta sim ce o punem noi in teleoane si o sa se mearga pe introducerea numamrul de catre companii.

Pina acu ce am inteles dolaru era mai slab ca euro, ar fi fost bine in cazu asta, dar mi-a spus mama ca acu dolaru s-a facut mai mare ca euro laughing

Eu am fost astazi, mai devreme, acu vreo 2 ore la magazinu Apple, e f aproape de unde locuiesc eu si am vrut sa cumpar, dar am intrebat pe o fetiscana ce era pe acolo daca serviciu ce am eu, este compatibil cu Esim asta.
A spus sa intreb la compania de telefonie, eu am Tmobile, am iesit afara si linga era T mobile au zis nici o probelma, iti punem numarul imediat.

Eu am intrebat ca am prepay, adica nu am abonament, dar nu conteaza ce ai, conteaza ca firma respectiva de telefonie sa poata baga tie in telefon numarul electronic, fara sa mai ai nevoie de acea carteluta.

Mie ce mi-au zis rudele mele din tara, dar nu stiu daca ai sor fi dus, sau au intrebat, pentru ca nu au telefoane genul asta, stiau despre esim asta, chiar ei au zis ca la mine aici in america asa este, deci erau informati, dar stii cum e, altceva e cand iti spune direct compania unde ai numarul.

La magazin astazi ca era duminica era lume, am zis ca merg in cursul saptamanii sa imi iau si eu pe ala 14 pro, ala e ok, max e deja prea mare nu am unde sa-l tin, ma refer in buzunare, ala e pentru femei care au poseta laughing
Ma uitai la 14 simplu la 14 plus, noppp ala pro e scula adevarata laughing din inox, deci vorba cuiva scula de inox laughing

| CIaudiu a răspuns:

Pana pe 23 decembrie se baga in stoc pe Amazon.de MediaMarkt.de Saturn.de Apple.de Otto.de daca esti in Germania. Stocurile sunt mult mai mari si stii ca vei prinde loc. In Romania e mai nasol ca nu sunt stocuri multe iar acelea sunt rezervate precomenzilor deja facute.