| HerrAdrian a întrebat:

Salutare, pot returna un produs cumpărat din magazin? Un parfum, l-am desfăcut, am bonul fiscal!

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti incerca sa-l returnezi dar magazinul nu este obligat sa accepte.
Dreptul de returnare si obligatia corelativa de a accepta returnarea este numai in cazul cumpararii din magazinele online.

| HerrAdrian explică (pentru Ioandelasal):

Vreau altul la schimb

| Ioandelasal a răspuns (pentru HerrAdrian):

Poti sa vrei, trebuie sa vrea si magazinul si acesta nu este obligat sa vrea. Asa cum ti-am spus si in primul raspuns poti incerca si poate ai noroc ca magazinul sa accepte.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Obligatia de accept return este doar la cumparaturile online. Ioandelasal a dat cel mai bun raspuns si normal ca are dreptate fiind, de meserie, jurist.

| FashionDiva a răspuns:

Legea spune ca daca era sigilat numai poate fi returnat, doar daca vrea vanzatorul, majoritatea insa accepta de dragul clientului. La parfumuri si cosmetice, daca ai desigilat produsul nu mai poate fi vandut la alt client... nici tie nu ti-ar placea sa cumperi un parfum desigilat nu?

| ydaniel02 a răspuns:

Desigur. Du te in magazinul de unde l ai cumparat, arata bonul si ar trebui sa il poti returna. Daca vanzatorul nu e de acord, poti suna la protectia consumatorului... O zi buna!

| johnnny123 a răspuns (pentru ydaniel02):

Tu dacă ai avea un magazin ai returna banii unui client care-ți aduce înapoi un parfum desfăcut? Cum îl mai vinzi? Ce garanție ai că nu a furat 10 ml de parfum și a pus înapoi apă?

| Catrice a răspuns (pentru johnnny123):

Dacă pui apa în parfum devine alb.

| HerrAdrian explică (pentru johnnny123):

Vreau sa il schimb cu altul, nu doresc banii inapoi