| maphiotul a întrebat:

Salutare.
In cat timp maxim pot returna un produs defectuos cumparat dintr-un magazin fizic? Bineinteles ca am bonul.
Pot sa-i oblig sa imi dea banii inapoi sau o sa imi dea alt produs? Pentru ca nu as vrea altul la fel de prost.
Mersiii

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Timp de 30 de zile vanzatorul e obligat sa primeasca produsul inapoi, sa-l repare sau sa-l inlocuiasca. Depinde de politica magazinului dar in general dau banii inapoi cat timp ai bonul.

| maphiotul explică (pentru RoCkKiD):

Si daca nu e stricat doar face figuri aleatoriu?

| RoCkKiD a răspuns (pentru maphiotul):

Daca e stricat depinde. Daca magazinul poate sa dovedeasca faptul ca produsul a fost striat de tine nu mai e problema lor.

| maphiotul explică (pentru RoCkKiD):

Ti-am zis mai sus ca nu e stricat dar nu merge cum trebuie
Si vreau sa le-o dau inapoi sa cumpar din alta parte alt model

19 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In mod normal, la cumpararea din magazin fizic, nu sunt obligati (de lege) sa ti-l schimbe. Multe magazine, insa, au adoptat politica de a schimba produsul pentru a nu pierde clientul. Sa-i obligi sa-ti dea banii? Aia mai greu. Nu sunt obligati si nu le convine asta. Depinde, deci, de politica magazinului.
Potrivit OG Nr. 9/2016 returul se poate face astfel: "Returul produselor poate fi făcut doar dacă acestea sunt neconforme, adică nu corespund descrierilor făcute de comerciant și nu sunt identice cu cele prezente în magazin ca model;
În cazul lipsei conformității cumpărătorul are dreptul de a cere repararea bunului sau înlocuirea acestuia dacă prima situație nu este rezolvată în cel mult 15 zile de la predarea produsului neconform către vânzător;
Dacă perioada în care produsul nu poate fi folosit din cauza defecțiunilor pentru o perioadă ce depășește în total 10% din perioada garanției legale cumpărătorul are dreptul să ceară înlocuirea produsului sau returnarea banilor folosiți pentru achiziționarea lui;
Dacă în decurs de 6 luni de la achiziționare cumpărătorul descoperă o neconformitate a produsului, deși acesta funcționează, poate cere returnarea lui și primirea banilor înapoi;
Lipsa ambalajului original nu poate fi considerată motiv de refuz al returului, legea obligându-i pe comercianți să nu ia în calcul această falsă obligativitate".
Cum produsul achizitionat din magazin fizic se presupune ca l-ai vazut, nu intra in aceste criterii.

| maphiotul explică (pentru Salontanul):

Produsul e conform sa zic asa, dar nu functioneaza bine
Nu e stricat sa nu mearga deloc

| Fatamuntilor a răspuns:

Cat mai repede
s=a intamplat sa cumpar dintr-un magazin fizic ceva, de fapt imi trebuia altceva si l-a schimbat fara probleme, chiar daca nu aveam bon
Ar trebui sa se poata, depine de cat e garantia.De obicei un an sau mai mult.

| maphiotul explică (pentru Fatamuntilor):

Are garantie, am bonu
Au trecut doar 11 zile

| mi25 a răspuns:

Mergi la magazin si spune-le ca este defect.
Nu exista prevedere in care sa se stipuleze ca daca nu a observat defectiunea este de vina comparatorul. Vanzatorul este obligat sa vanda un produs in stare perfecta.
Orice defectiune trebuie inlaturata pe tot parcursul actionarii garantiei, care se poate face in trei moduri: reparare, inlocuire, returnarea integrala a pretului produsului.

| maphiotul explică (pentru mi25):

E vorba de o inchidere centralizata la masina care cand merge cand nu merge
E greu sa le demonstrez acest lucru
De aia vreau sa le-o dau inapoi si sa iau alta din alta parte

| mi25 a răspuns:

Cei de la magazin o sa-ti spuna ca nu se poate. Le spui ca te adresezi Protectiei consumatorilor si daca nici asa nu vor, chiar faci o plangere la protectia consumatorului.
Dispozitivul trebuie sa functioneze impecabil.

| maphiotul explică (pentru mi25):

Si cum le demonstrez la protectia consumatorului ca nu merge bine?sad
Nu are un defect permanent, cateodata se deschid usile altadata nu
O sa merg maine oricum la magazin, mai ales ca nu o fost ieftina inchiderea

| mi25 a răspuns (pentru maphiotul):

O sa vada la masina. Dar atentie! Montarea dispozitivului trebuiea facuta de un specist autorizat.

| mi25 a răspuns (pentru maphiotul):

E posibil sa te trimita la un atelier specializat care sa constate in scris acest lucru.

| maphiotul explică (pentru mi25):

La cine mo trimis ei l-am montat

| mi25 a răspuns (pentru maphiotul):

Atunci e OK. Mergi la magazin si discuta cu ei.

| maphiotul explică (pentru mi25):

Ok.mersi

| Ccfoxx a răspuns:

Du-te la casa de marcat si spune ca vrei sa returnezi acel produs sau ca ai dori banii inapoi

| Oani7 a răspuns:

Dacă ai plătit Cash și produsul e ok, primești banii pe loc înapoi. dacă ai plătit cu cardul îți intra in câteva zile sau posibil și in ziua respectiva, depinde de fiecare

| maphiotul explică (pentru Oani7):

Am platit cash, produsul e ok dar nu merge bine
imi da banii inapoi? au trecut 11 zile