| anonim_4396 a întrebat:

Salutare tuturor.Cum se procedeaza la scrisori la posta.Eu vreau sa scriu o scrisoare catre o fata si nu stiu cum sa procedez.Pe langa acea scrisoare pot sa pun si un DVD in plic? Adica scriosoarea si DVD-ul intr-un singur plic dar sa nu patesc ceva.Si am auzit ca la plicuri se trimite doar destinatarul.Eu vreau sa raman anonim.Se poate sa trimit fara sa scriu Expeditorul?

Răspuns Câştigător
| asman a răspuns:

Scrii scrisoarea, cumperi un plic timbrat sau plic + timbre.
Daca vrei sa incluzi si un dvd in plic, trebuie sa cumperi un plic mai mare si sa-l trimiti recomandat sau/si cu confirmare de primire. NU lipesti timbre pe plicul mare, ca are alt pret(in functie de greutate) si pune timbre angajata de la ghiseu.
Se poate sa trimiti anonim scrisoarea cu DVD-ul, dar numai daca o introduci intr-o cutie postala, deci nu o mai predai la ghiseu, dar in cazul asta nu mai esti sigur ca o sa ajunga la destinatie.
Daca plicul cu DVD-ul cantareste mai mult de 20g. si il introduci in cutia postala, NU o sa fie trimis, daca nu ai platit taxele aferente.
La o scrisoare normala, da, poti sa nu specifici nimic la expeditor, dar tot asa, nu o predai direct la ghiseu pentru ca s-ar putea ca doamna de-acolo sa comenteze si sa ti-o dea inapoi sa completezi datele tale la expeditor.
Ti-as recomanda sa scrii datele tale la expeditor si sa o trimiti recomandata si cu confirmare de primire, daca vrei sa fii sigur ca o sa ajunga la destinatie.

| S3c0ndSh0t a răspuns (pentru asman):

Si trebuie neaparat sa scriu destinatarul?

| S3c0ndSh0t a răspuns (pentru asman):

Se poate sa se uite postasul in scrisoarea mea? Am inteles ca nu e bine sa pun altceva in plic dar oricum nu cred ca o sa se vada.Ce parere ai?

| asman a răspuns (pentru S3c0ndSh0t):

Depinde de cat de cinstit e postasul...
Oricum, e riscant pentru un postas sa deschida corespondenta pentru ca poate face inchisoare pentru asta.