| therock030891 a întrebat:

Salutari,a comandat cineva vreodata produse mai multe de pe aliexpress? Vreau sa comand un loc de joaca modular pentru copii demontabil..costa in jur de 4000 euro cu tot cu transport, dar acolo scrie ca se livreaza prin VIA CHINA POST AIR PARCEL, as vrea sa stiu de unde ridic coletul?

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu am cateva zeci de comenzi la ei. Pachetele voluminoase vin prin curier. Exemplu astazi am primit prin Cargus. Alta data prin GLS. Pachetele mici prin posta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Esti sigur ca vrei sa platesti taxe vamale si transport pentru ceva asa scump din China?

| dullcat a răspuns:

Buna.Majoritatea oamenilor pe care i-am auzit au comandat doar lucruri mici si nu au fost neparat multumiti. Poate merita incercat sa vezi si daca nu gasesti acest ansamblu modular de vanzare, la pret asemanator sau mai mic, direct pe magazinele online din Romania? In felul acesta nici nu astepti luni intregi pana sa ajunga. Legat de locul de unde ridici coletul, cel mai probabil vei primi un cod pe care il introduci pe un anumit link astfel incat sa poti urmari traseul coletului. De exemplu https://www.ship24.com/ro/curieri/china-post-tracking

| NLS a răspuns:

Nu as comanda pe aliexpress de o valoare atat de mare.
Am comandat o singura data, la un produs de 25 euro a trebuit sa merg 33km, si sa platesc inca 6 euro taxe.

Plus ca majoritatea sunt tepe sau produse de foarte slaba calitate, mult sub ce se vede in poze.

| Dismally a răspuns:

O sa-l ridici de la cel mai apropiat oficiu vamal si vei mai avea de platit vreo mie de euro TVA.

| Andreea99911818181 a răspuns:

Nu m as baga sa iau ceva de 4 mii de pe Aliexpress sau care consta in livrari vamale. As cauta pana n as mai putea ceva la fel sau macar asemanator aici in Ro. Daca se intampla ceva, un ramburs de 5 milioane pe haine si spatule de bucatarie poate dura cateva luni pana iti intra in cont. ca nu ti pasa de banii aia, dar la 4 mii s-ar putea sa te usture daca se intampla ceva

| alzr a răspuns:

Este posibil sa iti ajunga la o unitate postala vamala. Daca in localitatea ta nu ai oficiu postal vamal va ajunge la cel mai apropiat de localitatea ta, adica in orasul de resedinta al judetului.
Daca nu este oprit la vama ti-l direct aduce postasul sau te va suna de la posta sa te anunate de colet daca este unul foarte mare ce nu poate fi adus de postas.
Dar chiar si asa, nu iti recomand sa platesti atat de mult pe un produs, mai ales ca iti vine din China si coletul se poate pierde pe drum.