| DanielDanny a întrebat:

Se gaseste isopropil sau ethanol 99% la magazine de piese auto? Daca nu, un ce fel de magazine?

La farmacii cand intrebi nici nu au auzit de asa ceva, cand de fapt spirtul e 70% ethanol!

Stiu ca pot sa comand online, ma gandeam daca gasesc fizic, in ce fel de magazine!

Am gasit intr-o benzinarie alcool tehnic dar e amestecatura de isopropil, ethanol si methanol! Vreau unul sau altul isopropil sau ethanol 99% separat!

8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu stiu daca se gaseste la noi in tara in prportie de 99%, eu am mai primit din strainatate cu 99% era alcool isopropilic ce inlocuia spirtul gen.
In schimb etanol in concentratie atat de mare folosesc baietii aia la masini modificate pe etanol, dar tot asa cred ca comanda de undeva de prin afara.

| Zuzu1991 a răspuns:

"cand de fapt spirtul e 70% ethanol"
NOPE, spirtul e 70% alcool etilic, dar contine si albastru de metilen (alt dezinfectant), asa ca e cumparat de beutori care intai in curata de albastru de metilen. inainte sa se imbete cu el
in plus, CE E AIA "isopropil"?!?
alcoolul izopropilic e o chestie de curatat circuite ELECTRICE

deci, DE UNDE ai scos aberatiile de mai sus?!?

| WhiteLife a răspuns:

Spirtul pe langa alcool etilic mai are salicilat de metil si albastru de metilen (deci nu este doar alcool si apa). Si eu am nevoie de alcool concentrat pe care sa-l diluez, pentru ca vreau sa dezinfectez niste vase in care prepar crema. Nu se gaseste pe net, nici la farmacii, doar la cele cu receptura. Daca folosesti ceva cu metanol pentru uz uman, ai mare grija pentru ca in concentratii foarte, foarte mici produce orbirea si in concentratii mici moarte.

Răspuns utilizator avertizat
| WhiteLife a răspuns (pentru Harfagre):

In UK sunt alti oameni. Sunt convinsa ca aici ar fi destui in stare sa se puna sa bea alcool concentrat.

Răspuns utilizator avertizat
| DanielDanny explică:

Stiu ca din cauza unor priceputi care nu stiu sa citeasca o eticheta, s-au retras multe produse chimice din magazine...