| BBiiiaa a întrebat:

Se platesc taxe vamale in cazul in care comand ceva de pe un site online care exporta din alta tara(China)?

Răspuns Câştigător
| LadyMelian a răspuns:

Asta depinde de fiecare site, in functie de politica magazinului pe care o aplica pentru calcularea taxei. Poti sa le scrii un e-mail si sa ii intrebi cam cat ar costa taxa pana in Romania si sa mentionezi si produsele dorite. Unele site-uri taxeaza pe numarul de produse comandate, sau pe greutatea coletului, sau pe valoarea lui.Nu poti sa aflii decat daca ii intrebi sau daca nu au ei pe site o rubrica unde scrie cum calculeaza ei taxa.

9 răspunsuri:
| HardCore7750 a răspuns:

Da, daca siteul nu sunt de la noi din tara
O zi buna

| LadyMelian a răspuns:

Daca cei de pe respectivului site nu sunt de la noi din tara atunci da, platesti taxa vamala. Daca e un site romanesc care comanda ei produse din afara atunci nu platesti.De ex. bestial.ro iti aduc pe comanda produse din afara de la spiral direct / altele si tu platesti pretul produsului cu un mic adaos, fara sa mai platesti taxele vamale. Daca comanzi direct de pe site-ul celor de la spiral atunci nu face produsul in sine cat platesti taxa.

| BBiiiaa explică (pentru LadyMelian):

Su sti cam cat ar fi taxa?

| LadyMelian a răspuns (pentru BBiiiaa):

Mai depinde si din ce parte a lumii vine coletul : America, Europa sau Asia.Fiecare taxeaza diferit.

| BBiiiaa explică (pentru LadyMelian):

Multumesc pentru ajutor! Inca ceva, sti unde pot sa verific taxele vamale in general, sau cum se calculeaza?

| LadyMelian a răspuns (pentru BBiiiaa):

Asta depinde de fiecare site, in functie de politica magazinului pe care o aplica pentru calcularea taxei. Poti sa le scrii un e-mail si sa ii intrebi cam cat ar costa taxa pana in Romania si sa mentionezi si produsele dorite. Unele site-uri taxeaza pe numarul de produse comandate, sau pe greutatea coletului, sau pe valoarea lui.Nu poti sa aflii decat daca ii intrebi sau daca nu au ei pe site o rubrica unde scrie cum calculeaza ei taxa.

| Buburuzăăăă a răspuns:

Da, dar nu mult.

| BBiiiaa explică (pentru Buburuzăăăă):

Cam cat?

| Buburuzăăăă a răspuns (pentru BBiiiaa):

Nu stiu dar mai mult de 30 de lei nu ar fiwinking

| alezander12 a răspuns:

Da