| kalex a întrebat:

Sper ca am ales categoria buna!

Salut! Am comandat de la eMag un televizor saptamana trecuta. Toate bune si frumoase pana cand imi ajunge. Ieri, m-a sunat domnul de la Sameday sa-mi zica ca vine cu coletul. Bun.
Preiau coletul (sigur ca acesta nu-mi spune ca am dreptul sa-l deschid inainte sa-l preiau), ajung acasa si hopa, are ecranul spart, in mijloc jos.

M-am dus cu el la un showroom la 60km de mine. Bun. Acolo imi zic baietii ca nu pot sa faca nimic cu el si ca trebuie sa sun la call center. Putin frustrat, dar am sunat. Baiatul cu care am vorbit a fost foarte de treaba si a zis ca o sa vina un curier pe 30 dupa el.

Azi, la 10 jumate, ma suna curierul de la noi din sat ca-l poate ridica. Perfect!

Intrebarea mea este, care sunt sansele sa-mi inlocuiasca televizorul, sau sa fie inlocuit? Baiatul de la call center a zis ca o sa imi rezerve un televizor, dar nu a zis mentionat care sunt sansele sa nu vad nimic din banii acestia!

(p.s. am sunat la call center dupa aprox. 2 ore de la primirea coletului, deoarece am fost pana la showroom si dupa am sunat)

Scuzati ca textul este foarte lung! Sper ca ma puteti ajuta happy

5 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Este internetul plin de reclamatii impotriva celor de la Sameday. Vorbeste cu eMAG sa ti-l trimita prin fun curier.
Tu trebuie sa suni la eMAG si sa iti spuna timpul maxim cand poate ajunge noul tv. Daca timpul e prea lung poti sa renunti la tv si sa il iei de pe alt site. Dar specifica intotdeuna ca vrei sa ti-l aduca fun curier. Aceasta este o firma care isi respecta clientii.

| gabicoo a răspuns:

Greu de dat un răspuns. Problema e destul de încâlcită.
Marea ta greșeală e că nu ai deschis coletul la primire. Nu EMag-ul e problema ci firmele de curierat, mai exact șoferii de acolo: se comportă cu coletele de parcă toți au fost șoferi pe basculantă și au transportat toată viața lor doar balastru sau saci de cartofi.
Ești la mâna celor de la EMag: dacă vor ei să-ți schimbe televizorul poți să zici că ești un om norocos. Eu știu că legea îi obligă doar să repare produsul defect. Banii înapoi mai mult ca sigur că nu îi vezi.
Pentru viitor sfatul meu e următorul: nu mai comanda de pe net produse electronice costisitoare. Mergi direct în magazin. Acolo poți studia produsul, iar vânzătorul este obligat să-ți facă proba.
Dacă totuși faci comanda de pe net ai dreptul de a deschide coletul la primire înainte de a plăti, chiar ai dreptul de a-i face proba ( în cazul tău să bagi televizorul în priză și să vezi dacă merge ).
Succes.

| kalex explică (pentru gabicoo):

De obicei baietii de la Fan imi spun daca il pot deschide sau nu (depinde de ce alege firma care trimite). Acum, eu coletul l-am primit la ora 3 exact. Mi-a trebuit vreo 2 minute sa ajung acasa (m-am dus la primarie dupa el, deoarece curierul nu stia drumul), si la 3:04 deja am si facut poze cu el!

| gabicoo a răspuns (pentru kalex):

Curierul este obligat să livreze produsul la domiciliul clientului.
Dacă a motivat că nu știe drumul înseamnă că se simțea el vinovat de ceva și de aia te-a chemat pe tine până la primărie. Trebuia să-l ghidezi la telefon să vină până la tine acasă.
Eu locuiesc în oraș și la mine motivează că nu găsesc loc de parcare și să ies eu în stradă. Am refuzat de fiecare dată. Și au găsit imediat loc de parcare.
Totuși o dată am pățit-o cu ei: ambalajul era deteriorat și am refuzat pachetul. Suma de plătit era sub 100 de lei dar nu am vrut să risc. Dorel de la Fan Curier tot el cu ciocu' mare și cu scandal că sunt un cumpărător rău intenționat. Am sunat la Call center-ul de la EMag am explicat situația și băieții de acolo au înțeles cum stă treaba. Următoarele comenzi de la ei au sosit prin Cargus. Nu au mai trimis prin Fan Curier.
Totuși EMag-ul e firmă serioasă.

| gogu220 a răspuns:

Dacă ai menţionat că vrei înlocuirea produsului, îţi trimite altul. R posibil şă dureze cam 4 sau 5 zile lucrătoare.