| anonim_4396 a întrebat:

Ştie cineva de ce majoritatea lucrurilor vin din China şi au preț triplu? De exemplu, mi-am cumpărat un costum de baie pe care am dat vreo 30 şi puțin de lei cu tot cu transport de pe o aplicație chinezească, iar în România l-am găsit la 100 şi ceva de lei. Costumul nu arată deloc rău, nu are defect şi mi-a ajuns mărimea dorită, doar perioada de aşteptare a fost mai puțin plăcută, dar într-un sfârşit a ajuns.

2 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Asa este comertul. Diferenta aceea de pret se numeste adaos comercial. Cu cat e mai lunga lista de intermediari intre producător si cumparator cu atât este mai scump produsul pentru ca fiecare vrea sa castige ceva din vanzarea lui.

| ottovintila a răspuns:

Un produs cumparat din China are un pret format din:
1. Pretul produsului
2. Transportul China - Romania
3. Taxe vamale la intrarea in tara.
4. Adaos comercial al vanzatorului local
In acelasi timp trebuie sa intelegi ca pretul in China este format din
1. Materii prime sau materiale,
2. procesul tehnologic de fabricare,
3. adaos comercial al producatorului,
4. adaos coomercial al vanzatorului in China
5. taxe locale, licente, de punere pe piata, etc.
De fiecare data cand cumperi ceva intereseaza-te ce implica. Alege producatori sau comercianti locali cu care te poti intelege in privinta garantiei sau serviciile post-vanzare si cu care poti comunica mai usor!