| William a întrebat:

Stie cineva de unde sa cumpar pistol airsoft de metal nu de plastic sub 200 de lei?

Răspuns Câştigător
| AlexandrulS a răspuns:

Deci. nu poti cumpara o arma pe numele x daca acel x nu e de fata sau fara instiintarea acestuia. cel putin iti va cere actele si o arma suta la suta nu ti-o va da tie deci chiar nu ai cum sa faci asa ceva. pentru ca trebuie sa ai permisul fara permis nu iti da arma. e ca la masina nu ai permis mergi pe propria raspundere cu masina. dar daca esti prins faci si un cacalau de ani de puscarie. eu ti-am zis daca nu astepti pana la 18 ani mici sperante

15 răspunsuri:
| AlexandrulS a răspuns:

Pe www.okazii.ro gasesti toate tipurile si pe toate preturile dar trebuie sa fi atent pentru ca unele pot fi folosite.De acolo mi-am luat si eu pentru auto-aparare si a fost ok am unul cu gaz si unul normal cu arc. ambele sunt ok, dar iti spun ca nu sunt de joaca adica daca ai mai putin de 18 19 ani nu il lua sa te joci :)) pot fi si letale de la o distanta mica de tragere!

| William explică (pentru AlexandrulS):

Nu am de gand sa trag in nimeni cu pistolul, il vreau ca sa ma joc cu el. Pentru autoaparare am cutite big grin. Am vazut pe okazii multe pistola la preturi incredibil de mari, si culmea ca erau din plastic straight face. Poti sa imi gasesti un pistol de metal pe vreun site?

| AlexandrulS a răspuns (pentru William):

Exista dar cele din metal dur sunt scumpe am vazut unele gen 400 300 de lei dar erau modele western urate dupa parerea mea. Si repet ai zis ca vrei sa te joci cu el. 1 daca nu ai 18 ani minim ai dosar penal. si 2 poate fi letal ( mortal ) Eu au cele doua pistoale din fier si unul din fibra de carbon. mai nou se folosesc metale foarte usoare pentru a le folosi mai bine. Si nu te gandi ca cele care sunt pe gaz sunt din plastic de, daca il scapi se sparge. cum sunt cele de copii cu bile. este un plastic dur care nici nu iti dai seama ca este plastic cand il iei in mana nu faci diferenta intre unul din fier si acela. doar daca esti cunoscator adevarat.Si in Romania nu prea sunt happyBafta

| William explică (pentru AlexandrulS):

E interesant ca altcineva mi-a zis ca nu trebuie sa am 18 ani ca sa cumpar pistol airsoft. Eu vreau de metal din doua motive: fiindca este mai greu si pare ca este real (cu gloante). Stiu ca nici plasticul acela nu este de proasta calitate dar tot plastic ii zice. Inca odata iti spun ca nu am de gand sa impusc pe nimeni.

| AlexandrulS a răspuns (pentru William):

Mda. e ok am inteles unde vrei tu sa ajungi dar tot 18 ani trebuie sa ai pentru un pistol airsoft cu bile de cauciuc bile metal/alice etc. si trebuie sa dai un examen pentru a lua permisul de port arma niste analize fizice/psihice si lectii de tragere. daca vrei sa iei un pistol si sa te plimbi cu el pe strada. daca nu si il vrei pentru tine dar cu riscul sa te ridice politia. il poti lua de oriunde

| William explică (pentru AlexandrulS):

Atunci de ce se vand asa usor? http://www.airsoft.ro/comanda1.php

| AlexandrulS a răspuns (pentru William):

Pei de vandut se vand extrem de usor ma. dar faza este ca nu se cere permisul de port arma la livrare pentru ca le livreaza cu un curier. dar daca te tuci in magazin sa iei o arma iti cere permisul sau daca ii dai ceva vanzatorului ti-l da pe ''negru'' dar risca puscarie el pentru vanzare ilegala de armament neletal unui minor. Si eu am incercat sa iau o arma aveam 17 ani cand am incercat si era sa iau mare amenda. nu eu parintii mei si dosar penal., sa fie decazuti din drepturiile parintesti. e grav deci mare atentie ce faci. eu te sfatuiesc sa mai astepti sa faci 18 ani sau marar informeaza-te sa vezi ca nu spun prostii eu am luat armele si permisul si iti spun doar din prietenie sa nu crezi ca imi bat joc de tine. doar ai grija ce faci si de unde iei ca nu sti ce groasa e treaba daca esti prins!

| William explică (pentru AlexandrulS):

OK, astept sa fac 18 ani ( luna viitoare straight face )

| William explică (pentru AlexandrulS):

Ai avut dreptate. Am incercat sa fac cont pe un site unde se vand arme airsoft si imi cerea numele si prenumele, CNP-ul, adresa etc. Crezi ca as putea sa inventez niste nume si un CNP si sa le pun acolo fara sa dau de belea?

| AlexandrulS a răspuns (pentru William):

NU. Pentru ca asta inseamna fals in acte. si e si mai grav. ajungi dracu la puscarie... Ori iei pe negru de undeva doar sa fi sigur de sursa sa nu fie politist sub-acoperire. ori astepti pana faci 18 ani. alte solutii fara sa intri la belele nu prea vad!

| William explică (pentru AlexandrulS):

As lua la negru dar nu stiu de la cine, nu cunosc niciun traficant de arme. Dar nu pot sa iau pistolul pe numele unuia din parinti? Totusi nu inteleg ce mare branza este ca ai un pistol airsoft cu bile, ca doar nu este cu bile de cauciuc.

| William explică (pentru AlexandrulS):

Pai la 18 ani imi iau un minigun laughing.

| AlexandrulS a răspuns (pentru William):

Deci. nu poti cumpara o arma pe numele x daca acel x nu e de fata sau fara instiintarea acestuia. cel putin iti va cere actele si o arma suta la suta nu ti-o va da tie deci chiar nu ai cum sa faci asa ceva. pentru ca trebuie sa ai permisul fara permis nu iti da arma. e ca la masina nu ai permis mergi pe propria raspundere cu masina. dar daca esti prins faci si un cacalau de ani de puscarie. eu ti-am zis daca nu astepti pana la 18 ani mici sperante

| cataxi a răspuns:

Bereta M9A1 full metal blowback 200 lei aproape nou, impecabil, pret magazin 430-450 lei, daca esti interesat suna-ma 0720405349

| William explică (pentru cataxi):

Sunt interesat de ceva sub 100 de lei, de preferat sa nu fie pistol cu apa.