| MUSEL a întrebat:

Cumfunctioneza un pistol cu gaz airsoft, e cu bile din plastic, cat costa, e legal fara permis, si de unde imi pot achizitiona unul? exista cumva pistoale full metal cu bile de plastic(de preferat cu arc)?

5 răspunsuri:
| Chris88 a răspuns:

Airsoft de orice fel, cu butelii de gaz, cu arc sau electrice sunt considerate jucarii si nu necesita autorizare. vezi www.airsoft.ro

armele neletale care necesita autorizatie sunt cele cu alice, cu cartuse cu gaz iritant sau cu cartuse cu bile de cauciuc.

| robijam a răspuns:

Pai in incarcator de obicei se pune gaz ca in bricheta. Cand apesi pe tragaci acel gaz este eliberat si expulzeaza bila. Da e cu bile de plastic deoarece cele de fier sunt ilegale. pai de la 80 de lei pana la 2000 sau chiar mai mult. Da e legal fara permis si iti poti lua de aici http://www.echipamentmilitar.ro/. Asta e spring ( arc ) http://www.airsoftieftin.ro/DL30 este cu bile de plastic si full metal.

| DinoTh5P a răspuns:

Eu am o replica Replica Non Blowback GNB M92F NEW STTi, cumparata de la: https://2airsoft.ro/20-replici-pistoale-gaz
Gasesti acolo toate detaliile necesare!

| Kl14i a răspuns:

Salut. Cum ti-a explicat si robijam cam asta e principiul de functionare. Sunt bune cele full metal cu bile de plastic dar uneori nu au efect maxim (de exemplu daca agresorul poarta o geaca sau ceva). Eu mi-am luat un pistol de autoaparare, un model cu gaz lacrimogen. M-am documentat inainte sa-l cumpar si am gasit la unii de prin Polonia, dar nu am avut stare sa astept pana ajungea in tara. Pana la urma mi l-am luat de la noi de pe http://www.pistolfarapermis.ro. Oricum nu vroiam sa imi iau ceva care sa necesite permis port arma si in plus am inteles ca la cele cu bila de plastic sau cauciuc trebuie sa le tii mereu umplute rezerva de gaz ca altfel iti trage cateva focuri si gata. Voi mai stiti si alte tipuri de pistoale bune pentru autoaparare?

| robijam a răspuns (pentru Kl14i):

Eu am un Jericho 941 de airsoft de la 10 M.Cu butelia plina sparge o doza. Butelia tine 120 de focuri si are aproximativ bila 105 m/s este destul de puternic.