| TRUSTEDro a întrebat:

Tu cum verifici credibilitatea unui magazin online? Am publicat recent un articol despre acest lucru pe blogul TRUSTED, dar sunt curios si ce alte metode folositi voi.

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Evita site-uri care accepta doar plata prin ordin de plata; în cazul de non-livrare, va fi foarte dificil, daca nu imposibil sa obti banii inapoi.

Verifica daca societatea are un site securizat. In timp ce efectuezi tranzactia, vezi daca exista o pictogramă lacat în rama ferestrei browser-ului.

Adresa web a site-ului trebuie sa înceapa cu "https" si nu doar "http"; "S" vine de la "sigur"

Site-ul trebuie sa ofere suficiente detalii de contact; nu doar o adresa de e-mail,sau cutie postala, de asemenea, o adresa fizica si un numar de telefon fix.

Platile prin card de credit ofera o protectie mai mare decat alte metode in ceea ce priveste frauda și non-livrarea. Multi comercianti cu amanuntul on-line solicita codul CVV care este imprimat pe spatele cardului. De obicei, ultimele trei cifre ale codului sunt suficiente. Aceasta este pentru a evita ca cineva care a reusit să obtina detaliile tale personale, cum ar fi numele; numarul de card și data de expirare sa faca achizitii in locul tau. Nu divulga niciodata datele din cardul de credit sau cardului de debit, prin intermediul e-mail-ului.

Verifica Politica de Confidentialitate a vanzatorului și politica de returnare.

Este recomandabil să faci unele cercetări in Google cu privire la un site de pe care intentionezi sa cumperi (alte site-uri, forumuri, pareri)

De asemenea, verifica daca comerciantul web a ales să fie afiliat cu un sistem Trustmark in cazul nostru UPC (Protectia Consumatorilor)

Un magazin online international se poate verifica aici http://uk.theshoppingassistant.com/

Alte detalii mai gasesti si aici http://www.eccromania.ro/articole/teme/achizitiile-online

Bafta!

6 răspunsuri:
| cat a răspuns:

Pentru mine conteaza si daca au magazin/magazine in spatiul real.

| TRUSTEDro explică (pentru cat):

Chiar daca acestea nu sunt in orasul in care locuiesti tu?

| cat a răspuns:

Da, cred ca este un factor de incredere daca au un magazin indiferent unde(desigur daca el exista cu adevarat).

| express11 a răspuns:

Caut pe net comment-uri despre magazin.

| Joker11 a răspuns:

Caut pe net comment-uri despre magazin.

| lilian77 a răspuns:

Pe langa criteriile clare pe care trebuie sa le indeplineasca, un magazin online trebuie sa aiba si un magazin fizic. Un magazin online care are doar un formular la pagina de contact sau doar o adresa de email, trebuie evitat. Daca gasesti un numar de telefon, suna sa vezi despre ce este vorba. Ai grija la conditiile de livrare. Daca este de acord cu posibilitatea verificarii coletului sau posibilitatea returului. Mare grija la magazinele online care vand ceasuri sau parfumuri. Eu tocmai am luat teapa de la un magazin de ''testere originale''. Omul care a raspuns la telefon a fost de acord cu verificarea coletului insa testerul s-a dovedit a fi fals ordinar.