| tulipenoir1996 a întrebat:

V rog sa imi spuneti cum sa o conving pe mama sa imi cumpere un telefon.Costa doar 300 lei, si se poate plati in rate(ar veni 25 lei pe luna)...chiar nu este mult.Si eu chiar merit(nu vreau sa ma dau buna, dar am note ft mari la scl... ultima medie generala a ost 9, 97.Help me!

6 răspunsuri:
| KaterinaPetrova a răspuns:

De ce nu incerci sa rogi o matusa sau o pr mai mare.presupun ca trebuie sa ai min 18 ani si sa ai venit propriu pentru a face actele. banii ii poti pune tu.

| Șttefania a răspuns:

"Costa doar 300 lei" zici asta de parca ar fi doar 3 lei. Roxi este criza si poate ca parintii tai vor sa iti ia doar ca nu au de unde... Sau daca aveti de unde sa va luati roag.o foarte frumos. Sau cum a zis si andypandy iti poti strange chiar tu. Ultimele 2 telefoane eu le.am cumparat si am 13 ani. Orcum le.am luat la second hand pentru ca asa trebuia sa imi strang mai multi bani insa eu mai mult de un milion nu imi pot strange!

| lacebunny a răspuns:

Sincer, Mari are mare dreptate!
Si traeba cu "eu chiar merit" este mult prea copilaroasa, iti arata latura de plangacioasa. Sunt copiii olimpici internationali la fizica si matematica care spuneau ca si-au cumparat primul telefon din banii castigati la aceste concursuri. Daca ai fi fost atat de merituoasa pe cat te consideri ai fi inteles ca un telefon la 300 de lei e un moft pentru un elev. Ai putea sa trimiti mesaje/ apela si de pe un telefon de maxim 50 de lei. Sau... daca 300 de lei ti se pare un chilipir, ia exemplul sfaturilor de mai jos si strange-ti banii de alocatie pana cumulezi intreaga suma.
Nu te supara pe mine, dar incearca sa intelegi si situatia mamei tale!

| ღClauuღ a răspuns:

Ai putea sa o rogi si sa-i zici ca toti copii au si te simti prost ca tu nu ai, iar daca nu vrea nici atunci atunci strange tu toti banii si ea doar sa mearga cu tine sa il iei happy alte idei numai am sper sa te ajuthappy bafta:*

| andypandy a răspuns:

Pai daca e asa ieftin de ce nu-l cumperi tu? 25 lei pe luna sunt sigur ca ii poti lua de la parinti.Ar veni cam 1 leu/zi.

| Piscotel_5053 a răspuns:

Iti poti economisi alocatia.cu 42 de lei pe luna iti ei unu f fain.