| Sara2 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati nu radeti de mine vreau sa trec peste o stare groaznica : azi eram intr-un parc singura pe o banca ma gandeam la ceva eram f trista si a venit un om cu papagal si biletele si a pus papagalu pe mana mea eu i-am zis sa nu...chiar l-am rugat sa plece apoi papagalu a extras un biletel si omul astepta bani de la mine si nu i-am dat... ma simt atat de prost ca am venit acasa si am plans 3 ore continuu nu stiu ce sa fac sa imi revin ma simt oribil

Răspuns Câştigător
| Flav a răspuns:

Eu nu inteleg care ar fi motivul pentru. care ar trebuie sa te simti prost happy. N-ai facut nimic cu voia ta, iar acel om a folosit vesnicile tertipuri pentru. a-si castiga existenta. Tu chiar nu ai nicio treaba. Asta ar simti sa ne simtim prost si daca nu dam un ban oricarei cersetor de pe strada, dar nu cunoastem capatul tunelului si unde se duc acei bani dati din mila si bunatate. Bani nu trebuie sa dai decat cand cumperi ceva sau cand te simti moral sa acorzi o atentie, deci nu esti vinovata cu nimic draga meahee hee

27 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Sunt de acord cu Flav. Pentru ce te simti rau? Omul isi oferea serviciile, tu le-ai refuzat si el a insistat. Te simti rau ca ai ramas ferma pe pozitii? Ciudata dilema ai si nu inteleg de ce oamenii de aici te sfatuiesc sa ii dai banii data viitoare. Banii pentru ce? Mie mi s-a intamplat o chestie asemanatoare acum vreo 2 ani, de nu stiu ce sarbatoare, erau niste femei cu miei in brate prin piata. Sa pui mana pe miel, ca sa ai noroc. Si o femeie tot insista, i-am zis ca nu si aproape ca mi-a pus mielul in brate. Ce trebuia sa fac? Sa ii dau bani pentru ca ma forteaza sa accept un serviciu de care nu am nevoie?! Stai calma, ai procedat corect. E foarte bine ca stii ce vrei si ce nu si cum sa ramai ferma in decizia ta. Traim intr-o societate de consum si oamenii vor incerca de multe ori sa iti vare pe gat produse de care nu ai nevoie, mizand pe aceasta nevoie de aprobare care face omul sa bage mana in buzunar si sa ia ce ii arati, chiar daca nu vrea sau nu ii trebuie.

| psiholoaga a răspuns:

Sa faca ceva cu biletul, acum ca iti stie viitorul?laughing Hai sa iti povestesc o faza cu papagalul si omul de langa. Eram in clasa a 5a, in excursie prin munti, cu clasa. Eram in autocar, soferul ia un autostopist. Era un astfel de nene, cu papagal si biletele. Cateva fete si-au luat bilete, apoi altele si, spre final, tot autocarul isi luase biletele. Scria cum il va chema pe cel cu care te vei casatori, cati copii vei avea si sa nu spui nimanui detaliile astea, ca altfel nu se mai implinesc profetiile. Numai ca, la 11 ani si fete, am inceput sa vorbim. Surpriza: pe toti viitorii soti ii chema Vasile si toate urma sa avem cate 3 copii! Cand a vazut ca se agita lumea, a coborat autostopistul cu banii nostri si dus a fost. Asa ca, stai calma. Trage la xerox biletele si dreseaza papagalul sa traga unul. Desigur, nu e niciun risc sa afli de smecherie decat daca esti intr-un grup de oameni si trag mai multi biletele, apoi le compara. Stai calma, nu era viitorul tau pe biletel, e o escrocherie si atata tot.

Janina
| Janina a răspuns:

Data viitoare cand mai esti in zona si il vezi il platesti laughing

mlm
| mlm a răspuns:

Important este ca iti regreti fapta, asta inseamna ca intr-adevar suferi, cu alta ocazie cind al vei intalni cu siguranta al vei plati.Bafta multa si lasa tristetea deoparte, ia si traieste-ti viata din plin, acum cand esti tanara este momentul.

daniela
| daniela a răspuns:

Daca mai treci o data prin parcul respectiv cauta omul cu papagalul si plateste-l dublu astfel inact sa-ti poti lua si un biletel pe care sa-l citesti. E tare placut sa vezi ceea ce-ti prevestete papagalul.

| littlesunshine a răspuns:

Nu ai de ce sa te simti aiurea. In felul in care procedeaza el, te forteaza mai mult sa scoti bani din buzunar. Nu te lasa pacalita de mitocanii de genul asta. Fruntea sus, nu ai gresit cu nimic.

| RamonaMn a răspuns:

Nu radem de tine, stai linistitawinking. Mie in general mi se face mila de batranei aceia fara casa care stau pe strazi si cersesc.Revenind la cazul tau, nu ai de ce sa te simti rau insa daca il ai pe constiinta te poti intoare in acel parc si ii oferi banii.winking

| Sara2 explică:

Va multumesc pentru incurajari

| Sara2 explică:

E adevarat si mama a extras cand era tanara si asa a fost...imi e frica sa nu faca ala ceva cu biletelul acum k imi stie viitorul mai ales ca nu i-am platit nici nu eram interesata eu aveam alte probleme pe cap

| alexa a răspuns:

In cazul in care tu l-ai fii pus sa-ti extraga un biletel atunci trebuia sa-i dai ceva, dar in cazul asta trebuie sa te gandesti ca persoanei respective nu-i pasa ceea ce tu iti doreai, dat fiind faptul ca i-ai spus sa plece, ci dorea doar sa te faca de niste bani.Eu te sfatuiesc sa nu-ti mai consumi lacrimile pe cine nu merita.

| bozo a răspuns:

Important este ca tu sa iesi din depresie. Lasa povestea cu papagalul. Nu plati nimic sarlatanului aluia. Asa cum faci un rau daca dai bani unui copil care spala parbrize la fel ii faci si lui. Gandeste-te ca daca nimeni nu l-ar plati s-ar gandi sa faca ceva folositor, nu un truc de kkao vechi de cand lumea. Serios!
Iar voi astia care o indemnati sa plateasca: incercati sa extrageti inteligent povestea din spatele cuvintelor. Superficialitatea nu este o calitate!

| Mya a răspuns:

Off! ce sufletel bun ai! happy Dar nu trebuie sa te simti vinovata pentru asta, fiindca acei oameni nu fac decat sa pacaleasca persoane.Decat sa umble de colo colo cu acei papagali spunand numai aberatii, mai bine s-ar duce la munca...si pentru linistea ta, ca sa te revansezi, ofera-i niste banuti unui cersator batran sau ceva de mancare... mie de aceia mi-e mila si ii vad neajutorati.

| Mya a răspuns:

@giovana, nu o ajuti... o faci sa se simta si mai vinovata! atata timp cat este in putere, exista modalitati cinstite prin care sa-si castige mancarea...nu fortand lumea sa scoata bani din buzunar.

| Moneyandfame a răspuns:

Si care credeam ca eu am probleme. Uite aici tata, probleme existentiale.Cred ca mi-as fi facut un seppuku cand ajungeam acasa.(seppuku nu e ceva de mancare sau o bautura)

| idanna a răspuns:

Nu fii trista, se poate intampla oricui...vei avea ocazia cu siguranta sa-l mai vezi prin parc...

| frumusik007007 a răspuns:

Mai u ai un suflet foarte mare dar esti si putin naiva tu chiar crezi ca un papagal iti poate ghici vitorul?

| andreea89 a răspuns:

Te simti prost si esti trista pentru ca nu i-ai lasat bani? e lasa nu e chiar asa rau. poate data viitoare.

| lick a răspuns:

Daca il mai vezi ca vine spre tine sa o iei la sanatoasalaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa mai mergi in acel parc, si daca il vezi, se rezolva.il platesti si gata.nu trebuie sa fii trista, se mai intampla.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai data viitoare cand te mai duci in parc, sa-i dai baniiwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie mi s-a intamplat ce a extras papagalul si nu era chiar de bine. dar asa e viata. tu nu te speria, la mine cred ca a fost coincidenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa ma k iti trecebig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai facut nici o greseala. Omul este un "nenorocit". Crezi ca esti prima persoana careia ii face asa? Si eu am patit-o dar eram in picioare si s-a plimbat dupa mine, ca disperatu cu papagalul. Asa fac ei bani ca in rest nu le merge. Sunt niste impostori, nu te mai necaji, nu merita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da poate o sa l mai intilnesti si dai atunci si mie mi se intimpla sa regret anumite lucruri tot de acest gen si ma ciudesc ar fi bine sa fie toata lumea asa sa avem putina frica de dumnezeu sa fim mai bine poate asa s-ar schimba ceva dar cun tinerii de azi sunt fffffffffffff rai obraznici cu tupeu si multe alte apucaturi nu vad nimic in zare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Nu ai de ce să te simți vinovată.
Acea persoană știe că tu nu ești salariată și banii îi primești de la părinți.
Dacă te mai întâlnești în parc cu persona în cauză, îi plătești și îți vezi de drumul tău. Ce face el cu acele bilețele este de amuzament, nu un lucru de luat în seamă.
Hai să fim serioși, vrei bani - muncește. Nu te plimba prin parc cu un biet papagal să iei un bănuț de la "sufletiști!".
Nu l-ai obligat să facă acel gest, era în interesul lui să plătești măgăria lui.
Fruntea sus că nu ai omorât pe nimeni.
Pa, pa.

| giovana a răspuns:

Poate a insistat pentru ca nu mancase in ziua aceea...

| Roselyn a răspuns:

Si eu am patit acelasi lucru. Eram in Herastrau cu prietenul meu si a venit un nene tigan cu papagalul la noi, iar acel papagal a extras niste biletele si ni le-a dat. Dupa asta, omul se tinea de noi sa il platim. Prietenul meu mai avea putin si sarea la bataielaughing. I-am platit eu omului, sa evit un scandal. Oricum, ai facut bine ca nu i-ai platit.