| anonim346575 a întrebat:

Vreau sa comand ceva de pe okazii.ro, comanda vine prin bookurier si vreau sa stiu daca pot deschide pachetul cand soseste comanda adica de fata cu cei de la bookurier ca sa pot verifica daca este ceea ce am comandat. Produsul are garantie de livrare.

Răspuns Câştigător
| AlexanderAdrian a răspuns:

Cum funcționează?
• Alegi să cumperi un produs marcat în programul Garantia de Livrare
• Vânzătorul îți trimite produsul prin serviciul de curierat oferit de către Cargus sau Fan Curier
• Plătești la recepționarea produsului.
• Ai 3 zile pentru a te asigura că produsul este exact ca în descrierea din pagina Okazii.ro de unde l-ai comandat.
• Okazii.ro virează banii tăi în contul vânzătorului numai după ce ai confirmat calitatea produsului comandat.

Cât costă?
• Serviciul Garantia de Livrare este complet gratuit pentru cumpărători

Ei nu spun exact, probabil prin acordarea calificativului negativ plus sa iei legatura prin telefon cu okazii in maxim trei zile, au nr de telefon afisat pe site.

21 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Are același regim, îl deschizi după ce ai plătit. NU te lasă nimeni să-l desfaci înainte de plată, indiferent de curier.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti sa faci acest lucru dar oricum daca te-ar insela poti sa mergi la politie, spui ca l-ai cumparat de pe okazii.ro de la user-ul **** si cel mai probabil poate primi si ani de puscarie pentru inselaciune.Deci nimic nu este impotriva ta. Funda?

| anonim346575 explică (pentru Legiuitoarea):

Platesc cand vine si apoi il desfac de fata cu ei si daca nu e ceea ce am comandat pot sal ddau inapoi sal returnez tot atunci si sa primesc bani inapoi?

| AlexanderAdrian a răspuns:

Daca ai un punct de livrare okazii in orasul tau iar vanzatorul are activata garantia de livrare, poti opta pentru trimiterea coletului in acel punct si poti desface coletul in prezenta unui reprezentant okazii pentru a fi convins ca ai primit exact ce ai comandat.

http://ajutor.okazii.ro/......i-comandat

| AlexanderAdrian a răspuns:

A, si indiferent daca preiei coletul dintr-un punct de livrare sau nu, garantia de livrare oricum functioneaza. Daca n-ai primit ce ai comandat iti primesti banii inapoi. INSA repet, vanzatorul trebuie sa aiba aceasta optiune activata iar tu o vezi f usor la produsul respectiv.

http://ajutor.okazii.ro/cumparare/garantia-okazii

| anonim346575 explică (pentru AlexanderAdrian):

Are garantia dar cred ca numai in punctul de livrare okazii din Bucuresti uite link aici http://www.okazii.ro/......a130547679

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru anonim346575):

Numai in punctul de livrare poti deschide coletul si solutiona problema pe loc, insa cum spun si ei, garantia de livrare se refera la faptul ca fie primesti exact ce-ai comandat fie ti se dau banii inapoi. vezi tu plata se face intr-un cont okazii, banii sunt blocati la ei pana cand tu declari ca esti multumit.

| anonim346575 explică (pentru AlexanderAdrian):

Pai si cum blochez plata?

| anonim346575 explică (pentru AlexanderAdrian):

Pai are vreo importanta ca am 16 ani?

| anonim346575 explică (pentru AlexanderAdrian):

Si ar mai fi ceva calificativul acela cum se acorda?

| AlexanderAdrian a răspuns:

Uite am gasit si exact ce trebuie sa faci cand produsul nu corespunde, era mai jos intr-un link

Am cumpărat un produs cu Garanția de Livrare. Am primit produsul dar sunt nemulțumit de calitatea lui / nu corespunde cu descrierea din pagina de unde l-am comandat. Ce pot face acum?

În primul rând, întreabă vânzătorul ce s-a întâmplat. Este posibil ca produsul tău să fie deteriorat la transport sau să existe un alt motiv pertinent pentru acest lucru.
Dacă apare o neînțelegere cu vânzătorul, este momentul să faci o reclamație, în secțiunea Suport Garanția de Livrare. (găsești ușor această pagină, în Contul tău și în mailurile de confirmare pentru serviciul Garanția de Livrare)
Completează formularul de reclamație pentru tranzacția respectivă și urmează pașii indicați în paginile și mailurile următoare.
Okazii.ro îți garantează că, în cazul în care ești nemulțumit, vei primi înapoi costul produsului inclusiv costul de livrare. De asemenea, poți propune vânzătorului să păstrezi produsul și să primești o parte din bani înapoi.

In ce priveste varsta...ei spun ca banii sunt blocati in contul okazii pana la terminarea cu succes a tranzactiei si desigur daca cumparatorul e multumit. Daca produsul e livrat prin curier sau predat in punctul de livrare cred ca platesti cash ca si cumparator, nu cred ca e nevoie sa ai un cont bancar.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru anonim346575):

Calificativul.

Dupa ce-ai primit coletul, te duci pe site si exact sub numele tau de utilizator ai un meniu unde gasesti "Calificative" Acolo vei vedea unul sau mai multe ca o lista, functie de cate cumparaturi ai facut si un buton numit Acorda calificativ acum. Apesi pe el si restul e simpu - se scrie o mentiune si se acorda stele de la 1 la 5 pentru rapiditate, comunicare, cost transport etc

| anonim346575 explică (pentru AlexanderAdrian):

Scuze asta e ultima intrebare>)) la garantia de livrare unde ai zis la suport grantie de livrare imi cere un id de tranzactie si vreau sa imi spui ce e ala sau unde il pot gasi la produsul pe care il comand adica id produsului respectiv

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru anonim346575):

Nu, ID-ul tranzactiei apare doar dupa ce comanzi produsul. Imediat ce ai comandat ti se trimite un mail de la okazii gen "felicitari ai cumparat,,,," si in mail scrie "Cod comanda" si un nr, acela-i ID-ul tranzactiei.

| anonim346575 explică (pentru AlexanderAdrian):

Si acolo pot bloca tranzactia?

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru anonim346575):

Nu tu o blochezi tu doar ai un formular de reclamatie, okazii blocheaza banii in contul lor pana citesc formularul si vad ce s-a intamplat.

| anonim346575 explică (pentru AlexanderAdrian):

Man cum confirm calitatea produsului comandat ca sa poata transfera bani in contul vanzatorului sau ii transfera duta cele 3 zile

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru anonim346575):

Prin calificativul pozitiv. Cred ca adminii urmaresc calificativele sau asteapta cele 3 zile, mai curand. Dupa cum vezi ei nu spun exact.

| anonim346575 explică (pentru AlexanderAdrian):

K multumesc pentru tot o zi buna

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru anonim346575):

Cu placere, o zi buna si tie happy

| Okaziiro a răspuns:

Dupa cum a precizat si "Legiuitoarea" majoritatea curierilor din Romania nu permit deschiderea coletelor inainte de achitarea acestora. Pentru a te asigura ca tranzactia se va desfasura in deplina siguranta poti solicita vanzatorului sa activeze Garantia de Livrare pentru produsul pe care il doresti. De asemenea, daca esti din Bucuresti, poti alege sa ridici coletul de la Punctul de Livrare Okazii. Optand pentru aceasta varianta de livrare poti deschide coletul inainte de a-l achit. Mai multe detalii despre "Garantia de Livrare" si "Punctul de Livrare Okazii" poti gasi prin intermediul urmatoarelor link-uri: http://ajutor.okazii.ro/cumparare/garantia-okazii si http://www.okazii.ro/arhiva-pagini/punct-livrare-okazii Daca ai nevoie de informatii suplimentare ne poti gasi la suport@okazii.ro sau la 0374652944. O zi placuta!