| SingleForOne a întrebat:

Vreau sa cumpar un aragaz nou, dar majoritatea acestora din categoria "gaz" se refera la acelea cu centrala de gaz. Nu am centrala, si e complicat pentru mine sa instalez, prin acte si mai multe. Nu stiu unde pot gasi aragaz cu gaz de butelie.

Imi poate recomanda cineva un ajutor?

Răspuns Câştigător
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Unele aragaze se livreaza si cu un set de duze de rezerva pentru functionarea pe GPL (butelie) eventual si cu "luleaua" necesara pentru racordarea la furtun. Pentru celelalte e posibil sa le poti obtine de la firmele care asigura service in garantie. Kitul de GPL (regulator de presiune + furtun) se cumpara separat. Sfatul meu e sa intrebi vanzatorul despre acest aspect si sa alegi un model care vine cu duze + lulea in ambalaj.

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Nu stiu unde pot gasi aragaz cu gaz de butelie."
altex, eMAG, flanco,...

| CristiDinBucuresti a răspuns:

De ce nu optezi pentru aragaz electric?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu are legătură centrala cu gazul metan sau gol.
Când cumperi un aragaz nou, primești duze care se pun pentru gaz la butelie, și duze pentru gaz de la conductă (metan).
Eu am cumpărat un arctic acum ceva ani, avea montate duze pentru gaz metan, iar în punga cu instrucțiuni aveam duze pentru gaz de butelie (butan), pe care le-am montat.
Am montat cuiva și o centrală termică pe gaz, la fel am procedat, am înlocuit duzele de gaz metan, cu unele pentru gaz de butelie, și i-am atașat o butelie mare cu GPL.

| Felys a răspuns:

Toate aragazurile au duze si pentru butelie, trebuiesc doar inlocuite duzele si gata

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Felys):

Toate aragazele nu aragazurile.

| Felys a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Ai dreptate, imi cer scuze

| Panamax a răspuns:

Majoritatea aragazelor din comert au in dotare si duze pentru gaz de butelie GPL care se inlocuiesc foarte usor.