| verigoiotilia a întrebat:

Vreau sa-mi spuna cineva daca eu si sotul meu avem aceiasi grupa de sange si acelasi rh, e vreun risc pentru al doilea copil?, anul trecut am nascut prin cezariana in luna Noiembrie pe 24, copilul s-a nascut bine dar dupa 7 ore de la nastere mau anuntat ca a facut Pneumotorax si dupa a fost dus in terapie intensiva ca dupa sa faca si pneumonie interstitiala pe data de 7 Decembrie nea facut externarea, si pe 11 Decembrie a decedat copilasul meu, meau facut externarea cu copilasul meu bonlav, asta sa intimplat la Spitalul Cuza Voda din Iasi, va rog sa-mi raspundeti la intrebarea pusa mai sus, va multumesc.

5 răspunsuri:
| medex3 a răspuns:

Daca tu ai Rh pozitiv si sotul tau Rh negativ pot sa nasca copilul cu boala de sange. Din aceasta cauza, gravidele trebuie supravegheate, daca nu se dezvolta in aceasta perioada anticorpi.sa stii ca studiez ft mult bolile si restul. Da pana acum nu am cercetat bolile cu Rh.Idee buna. Cel mai bine ar fi sa te duci sa te consulte si sfatuie doctorul

| alexflor87 a răspuns:

Grupa sanguina nu conteaza, dar rh-ul da. Cel mai bine mergi la un medic care este mai in masura sa iti dea sfaturi medicale si mai ales intr-o problema atat de serioasa.Imi pare rau pentru ce ti s-a intamplat.

| mayli_9074 a răspuns:

Daca rh-ul este negativ sunt anumite riscuri dar trebuie sa discuti cu medicul cat mai repede. Sub observatii atente nu se poate intimpla nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga mea? de ce, cezariana? de ce nu nastere normala si la termen, si cat se poate de naturala? nu asa fac toate femelele de pe fata pamantului? acum, daca nu a fost recomandare medicala ci alegerea ta, o sa traiesti cu gandul ca medicii nu au ales bine momentul. uite in galati a murit o femeie tanara, fiindca tot medicii nu au stiut sau nu au vrut sa o ajute, la o sarcina de 4 kg.au nascut femei cu tot felul de rh-suri chiar si cand nu se stia despre asa ceva.eu zic sa nasti normal daca se poate, si doar daca sunt complicatii sa intervina medicii. dar acestea sunt rare.

| versavia a răspuns:

Daca bebe o sa aiba rh diferit de al tatalui nu.