| Răpităînnori a întrebat:

A mai pățit cineva ce am pățit eu? Mi-am cumpărat telefon nou, sigilat şi am băgat cardul SIM de la Telekom şi cardul SIM Vodafone în el. E telefon dual SIM. Am primit mesaj că cele 2 SIMuri nu au securitate şi să le scot din telefon ca să pot configura telefonul. Am putut configura telefonul doar după ce am scos cardurile SIM din el.

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Poate fi masura de siguranta, pentru a nu se putea capta informatii de accesare din telefon.
(cand esti conectat la internet si porturile sunt deschise pentru configurare este ca o carte deschisa pentru toti care vor sa-i acceseze datele).

| Răpităînnori explică (pentru Bula):

Da,dar asta nu explică lipsa de securitate a SIMurilor.

| Bula a răspuns (pentru Răpităînnori):

NU despre securitatea SIM-urilor este vorba.
Este vorba de conectare pe internet, pe diferite aplicatii (mai mult sau mai putin sigure, mai ales in timpul setarilor).
In timpul setarilor, restrictiile de vizualizare /citire /scriere trebuie oprite, pentru a putea efectua modificarile dorite. In acel timp, ORICINE se conecteaza la telefon poate accesa orice este facut accesibil.

| Răpităînnori explică (pentru Bula):

Înțeleg.

| Mihai0101 a răspuns:

Nu dai detalii ce marca de telefon si model etc

| Răpităînnori explică (pentru Mihai0101):

Nu are importanță marca telefonului nici modelul. E telefon inteligent.

| Mihai0101 a răspuns (pentru Răpităînnori):

Daca e asa inteligent de ce nu te lasa sa-l configurezi cu cartela inca asa ceva nu am mai auzit banuiesc ca ceva noname

| Răpităînnori explică (pentru Mihai0101):

E fabricat în Coreea de Sud. Am configurat telefonul fără SIMuri în el.

| CLaludiu1234 a răspuns:

Ar trebui sa te lase sa configurezi telefonul și cu cartela în el

| Răpităînnori explică (pentru CLaludiu1234):

Da, corect, dar telefonul l-am configurat fără SIMuri în el.