| Sara2 a întrebat:

Am intrat pe o pagină de Facebook care e o mare înșelătorie. Mi-a cerut nr de tel și adresa de e-mail și data nașterii. Îmi trimit tot felul de mesaje pe mail și tel că am câștigat diverse. Am intrat pe o pagină dintr-un alt dispozitiv, să văd ce e acolo. Era numele meu înregistrat și scria să dau confirmare. Nu am dat, am ieșit din pagină imediat.Îmi poate trage bani din cont? NU AM DAT datele de pe card

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dar ce date ai dat?

| Sara2 explică (pentru Violleta2022):

Când m-am înregistrat am dat adresa de mail, adresa casei, nr de tel și data nașterii. Apoi au început să-mi trimită mesaje că am câștigat, de la diverse firme mari. Am scris pagina pe alt dispozitiv, zicea să, dau confirmare, dar nu am dat, am ieșit din pagină

| Violleta2022 a răspuns (pentru Sara2):

Nu exista castig pe FB!
FB nu da premii, totul este SCAM ca sa prinda naivii si sa isi puna acolo toate datele personale, pentru a fii vandute mai tarziu hackerilor.
FB este gratis deoarece traieste din reclame platite de companii.
Premiile firmelor mari se aloca NUMAI pe website-urile lor, nicicum pe FB sau alte site-uri de socializare.

| Sara2 explică (pentru Violleta2022):

Bine, dar se poate în această condiție să tragă bani din cont?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Sara2):

Daca nu au contul tau bancar, nu au cum sa-ti traga bani din cont.

Tot ce pot face este sa-ti foloseasca numele, aadresa personala, data nasterii, telefonul si ce le-ai mai dat tu, pentru a deschide o linie de credit bancar sau a face un contact nou de telefon, sau masina si sa te trezesti acasa ca ai de platit pentru bunuri pe care tu nu le-ai primit niciodata.

| Violleta2022 a răspuns:

Iti aduci aminte sa fii cumparat bilete la vreo tombola sau loterie, de te-au anuntat ca ai castigat?

| Sara2 explică (pentru Violleta2022):

Nu

| Violleta2022 a răspuns (pentru Sara2):

Daca nu ai cumparat bilete si nu ai participat oficial la nici o tragere la sorti, sau loterie, cum crezi tu ca te-au desemnat castigatoare?
Nu ti-a dat prin minte ca-i smecherie?
Nu raspunde niciodata la asemenea anunturi venite pe ecran, ca sunt facute special sa mergi pe linkul dat de ei, ca sa iti pui datele personale, cu intentii de fii inselat.
Incearca sa intelegi ca, pe lumea asta NU se da nimic pe gratis!
Asadar, daca nu ai cumparat bilete oficiale la loterie si nu te-au anuntat ei ca ai castigat, totul este scam cu intentie de a ti se fura datele personale.

| Sara2 explică (pentru Violleta2022):

Era un concurs că primești un premiu. Erau persoane multe care scriau la postare "m-am înscris" am intrat și eu și m-am înscris lăsând datele spuse. Apoi am primit mesaj pe tel și pe mail. În acel moment mi-am dat seama că e țeapă. Am citit la postări anterioare, persoane zicând că sunt țepari. Cam asta e tot. Datele au fost puse înainte de mesaje

| Sara2 explică (pentru Violleta2022):

Nu știu cum sa șterg adresa de acolo sad

| NLS a răspuns (pentru Sara2):

Nu exista dezabonare in partea de jos a paginii?
De sters datele tale din baza lor de date nu cred ca poate fi vorba.
Dar macar sa nu te mai streseze.

Alta data gandeste-te de doua ori inainte sa iti bagi datele undeva.
Daca chiar vrei sa participi la concursuri, participa doar la chestii mari, serioase, unde stii cine e respectivul organizator.
Deasemenea - verifica pagina, sa fie cea oficiala.
Daca ai dubii in ce priveste numele sau pagina organizatorului, da o cautare pe google: "yyyy scam"

Datele acelea sunt folosite in 99% dintre cazuri doar pentru a fi vandute companiilor de publicitate.
E o afacere oarecum "legala".
Tot ce vei pati de acum inainte, e ca va creste posibilitatea de a primi reclame personalizate, ce vor reflecta cautarile tale din browser.
In rest, poti sta linistita, nu va face nimeni imprumuturi sau comenzi pe numele tau.
In cazul imprumuturilor e nevoie de semnatura, buletin, etc,
iar in cazul comenzilor, le poti refuza, si le explici oamenilor ca nu tu ai initiat comanda, ci ti-au fost furate datele.

| suntserios a răspuns (pentru Sara2):

Ha ha ha ha.
Ieri povesteai tu cum nimeni nu te poate convinge sa te vaccinezi cu niște vorbe si nu crezii în studii științifice, dar crezi in concursuri fantoma pe Facebook?

Looooool.

| darrio2007 a răspuns:

Ce bani sa-ti ia daca nu ti-ai dat dat datele contului?

| PainTech a răspuns:

Ca si cetățean european ai dreptul de a cere ștergerea completa a datelor cu caracter personal.

In cazul in care problema nu se soluționează in o lună poti face o plângere la ANS PDCP.

https://www.dataprotection.ro/? page=Plangeri_pagina_principala

Pentru astfel de abateri amenda poate ajunge la 20 de milioane de euro.

====
In al doilea rând trebuia să fi mai atent. Era clar că e o țeapă. Nu te lua după toți idioții care lasă comentarii pe Facebook.