| AndreiXD07 a întrebat:

Salut TPU! Ce parere aveti despre livrarea produsul prin curier si achitarea acestuia pe OLX? Astazi am pus un anunt pe olx si am primit destul de repede mesaje de la vreo 6 conturi. Dupa ce am luat legatura cu fiecare parea ca la toti mesajele de pe whattssapp erau identice iar absolut toti imi solicitau imediat sa fac livrare prin OLX ceea ce sigur era o teapa. Voi ce parere aveti? Ati folosii aceasta metoda de livrare sau i-ti spune cumparatorului sa va vedeti fata in fata?

Răspuns Câştigător
| Hyperion7 a răspuns:

Când vine vorba de livrarea prin OLX,sa știi că serviciul in sine nu e țeapă,e chiar pomana la anumite categorii (nu știu la toate)
Dacă cumpărătorul nu îți spune că îți trimite el banii înainte și apoi ii dai tu produsul sau daca îți cere sa bagi datele cardului pe un site,n-o face.
Singurul mod de a se face livrarea este acela în care vine un curier,ridica coletul de la tine,îl duce la cumpărător, cumpărătorul verifica, iar dacă e ok, îți vin banii prin IBAN sau îți vin aduși de curier acasă, daca produsul nu e ok, îți vine acasa ție coletul și cred că plătești și tur-retur la colet, însă nu știu sigur.
Eu de fiecare data am primit feedback pozitiv când am trimis ceva prin OLX.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu exista achitare prin olx
Dacă te au scos pe WhatsApp sa îți de-a un link de pe olx atunci e clar clar clar clar scam. Sa nu introduci datele cardului acolo.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Duuude, livrarea prin OLX e fix aia cu care NU iti iei teapa.

| DonMoldo a răspuns:

Pai din contra astea sunt cele mai sigure si alea fata in fata normal sa nu te bagi la alea cu transfer bancar in rest e ok. Eu mereu dau comanda pe OLX cu livrare prin curier si sa aiba obtinuea sa l deschid la fata locului normal.