| MrGreem a întrebat:

Am o prietena de 16 ani care in urma cu 3 zile a inceput o scurta discutie cu un oarecare baiat pe Facebook.
Baiatul i-a trimis un mesaj in care vorbea despre jocuri si canalu lui de Youtube. Prietena mea a acceptat sa vorbeasca cu el iar la scurt timp baiatul i-a trimis un link cu un joc... prietena mea a dat click si a intrat pe un site unde nu avea nimic de facut din spusele ei. Apoi baiatul a inceput sa vorbeasca despre modelul ei de telefon, locatia ei, strada ei, numarul ei de telefon DAR el nu avea de unde sa stie astfel de informatii.
Mai ciudat e ca prietena mea a schimbat parola de la contul de Facebook si a resetat telefonul la "setarile din fabrica" si totusi individul ii trimitea poze cu locatia ei actuala.
Prietena mea a creat un cont nou de Facebook de pe alt model de telefon cu alt numar de telefon iar individul a trimis imediat mesaj cu "iti e atat de teama?"

Prietena mea e intr-o stare foarte proasta pentru ca mama ei nu ii acorda atentie si nu stie daca e cazul pentru politie.

Sper ca am fost facut inteles... as vrea sa stiu ce e de facut ca apoi sa-i spun ei.

Răspuns Câştigător
| ziftode a răspuns:

Daca tipul iti trimite acum locatia in care esti, atunci e caz de politie, se numeste "hartuire"
iar resetarea telefonului la setarile din fabrica nu e o chestie absoluta:
1. la un telefon mai vechi erau virusi care root-au telefonul si nu mai scapai de virus decat cu schimbarea placii de baza a telefonului
2. daca ti-a luat parola de la contul de mail pe care ti-ai inregistrat telefonul atunci iti poate: gasi locatia oricand, intsala aplicatii oricand
3. daca ai facut backup si restore la telefon si a reusit sa intaleze o aplicatie care apoi sa incarce virusul, respectiva aplicatie se v-a reinstala dupa reset la setarile din fabrica

etc.
toate astea se aplica pe Android... ma indoiesc ca e iPhone

ce poti sa faci:
1. reseteaza telefonul HARD
Android: https://www.google.com/search?q=hard+reset+android+phone
iphone: https://www.google.com/search?q=reinstall+ios+iphone
2. schimba contul de gmail/Apple id si nu il mai introduce deloc pe cel vechi
3. tot nu scapi, du-te la primul boutique GSM si explica-i problema
4. tot nu scapi, CHIAR DUTE LA POLITIE, cu tot cu parinti, ii descrii pasi facuti mai sus si... cand e vorba de piulitia rromina
1. DEPUNE PLANGERE
2. AI GRIJA SA IEI NUMAR DE ORDINE
altfel, o sa ii doara in pix si nu o sa faca nimic, chiar daca ai dreptul la protectie anti-hartuire

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Fata sa-si deconecteze accesul la GPS pentru aplicatiile din telefon!
Sa stearga si profilul individului din lista de prieteni, sa-i raporteze profilul pe FB.

Daca tot va mai primi "locatiile", atunci are instalata pe telefon o aplicatie spion, iar telefonul trebuie resetat de fabrica. FARA GPS activat!

| Panamax a răspuns:

Sa renunte la Facebook.
Cele mai multe informatii de acole le are individul.
Pozele pe cate le-a facut cu telefonul contin multe informatii.

| FaraNume1245 a răspuns:

Cea mai bună soluție e să nu intri pe site-uri dubioase. Nu-i greu să faci ce a făcut el, e un a amărât de script kiddie care a descoperit cum să atace telefonul cuiva care n-are o treabă cu securitatea. În rest, sfaturile de aici sunt majoritar bune.

| Ora de net a răspuns:

Buna,

Ne pare rau sa auzim ca prietena ta se afla intr-o astfel de situatie riscanta. In primul rand, credem ca este important sa-i explici ca persoanele pe care le intalneste online sau pe retelele sociale sunt, in fond, niste persoane necunoscute – in spatele unui profil s-ar putea ascunde oricine. De asemenea, oricat de mult ar comunica cu o persoana si oricat de prietenoasa sau deschisa i s-ar parea, nu putem stii sigur daca acea persoana spune adevarul, nu putem stii ce intentii are.

Explica-i prietenei tale ca in cazurile de hartuire este foarte important sa nu raspundem hartuitorului si sa-l blocam pe acesta, pentru ca orice raspuns din partea prietenei tale ar putea insemna pentru acel baiat o victorie sau o provocare, aceasta fiind o motivatie de a continua in comportamentele sale.

Totodata, consideram important sa incerce sa discute cu unul dintre parintii sai despre aceasta situatie si sa mearga la Politie daca hartuirea nu se opreste. Daca are nevoie de ajutor ne poate scrie la ajutor@oradenet.ro

| christall a răspuns:

M-ai facut curioasa si am cautat pe net. Toate datele noastre pe unde umblam sunt stocate de google. Uite ce am gasit: daca ai iphone acceseaza „Settings", apoi „Privacy", dupa care apasa "Location Services" si da mai jos pana la "System Services". Aici gasesti "Frequent Locations" si apasa "History". Aici o sa gasesti toate locurile in care a umblat utilizatorul telefonului si cat timp a petrecut acolo. Eu care am Android am cautat pe google history locations apasand pe
https://maps.google.com/locationhistory/b/0.

M-am logat cu mailul. Si eu am fost uimita, strada, nr, poza sunt toate acolo. Oare prietena ta a folosit aceeasi adresa de gmail si la Facebook? Daca e asa, sa o schimbe.
Sa nu se sperie, e vreunul care asa crede ca asa impresioneaza fetele, dar daca continua, trebuie luate masuri.

| anonymus4106 a răspuns:

Cum au spus câțiva, așa ceva trebuie raportat la poliție. Poate te ajută băieții de aici: https://rstforums.com/forum/

| zShad0w a răspuns:

Nu sunt cine știe ce specialist, însă totuși ar fi bine să aibă o discuție cu părinții ei pentru că se poate întâmpla orice. Și să aibă mai multă grijă cu ce oameni vorbește. Multă baftă!

| DM4E a răspuns:

Trebuie raportat acel profil in cazul in care te-a deranjat, pur si simplu site-ul posibil sa fi fost creeat de tip si ii vazuse locatia ip altfel nu vad cum. Daca nu il raportezi la timp, in cazul in care a fost amenintata poti ajunge si la politie SUCCES! happy