| sweetys a întrebat:

Buna! Cineva apropiat mie, si cu o varsta destul de inaintata, si-a luat teapa cu investitii pe internet. A fost la politie si a depus reclamatie si toate cele. Pe langa faptul ca trebuie sa isi schimbe toate conturile, telefonul mai este unul sigur? Ideea este ca i-au "spart" telefonul si i l-au resetat, a pierdut tot din el. Mai putin cateva nr de pe sim.
P.S. Nu vreau sa faceti bascalie, vreau raspunsuri serioase, sau daca mai sunt persoane patite sa ma ajute, ca sa pot ajuta pe mai departe.

36 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De ce sa te ajute pe tine, odata ce spui ca-i vorba de cineva apropiat tie, nu d etine?
Spui ca a mers la Politie, deci ajutorul il poate primii doar de acolo, sa astepe si s afaca ceea ce este sfatuit legal sa faca.

| sweetys explică (pentru Violleta2022):

Atat de rai suntem. Am zis sa ma ajute ca sa pot ajuta pe mai departe. Nu astept donatii, am pus o intrebare ca sa stiu daca telefonul mai e unul sigur sau nu.

| Violleta2022 a răspuns (pentru sweetys):

Asta nu-i ajutor, ci bagat nasul in treburile altora, fiind un lucru extrem d eurat.
daca el a fost la Politie, de ce iti bagi tu nasul in treburile lui legale?
Crezi ca ala este mut sau incapabil sa intrebe Politia?
Nicodata nu mi-au placut ciudatii care se baga in treburile mele persoanle, si nu recomand nimanui sa o faca.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Reset to factory si aia e.
Acum detaliile tepei daca nu le stim ne dam si noi asa cu parerea putin.

Bula
| Bula a răspuns:

Se numeste "TP" (Taxa pentru prostie), care se plateste la Scoala Vietii (pe masura omului).

Cand mai are bani sa "investeasca", sa mi le dea mie!
Eu macar le voi multumi si mai dau si o bere. big grin

| sweetys explică (pentru Bula):

Asa am zis si eu ca ii fac asigurare pe bani, asigur ca nu ii mai vede.

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns:

Cum ti-a zis theacaciastrain: daca a platit pentru jucat la bursa si a jucat in mod real la bursa, nici macar nu e treaba Politiei, vor clasa dosarul ca fapta nu e prevazuta de legea penala.

| sweetys explică (pentru doctorandus):

Ideea e ca a sunat consultantul sa anunte ca banii au fost virati, a intrat in cont a aparut o suma de bani, dupa, i sa resetat telefonul. Iar cand l-a aprins, au sunat cei de la banca că i-au blocat contul pentru tranzactii suspecte. Ma gandesc ca daca investea la bursa nu era o problema.

| doctorandus a răspuns (pentru sweetys):

Si? Sa dea el insusi telefon la banca, dar numai la numarul oficial.

| doctorandus a răspuns:

In general, daca a intrat un hacker in mobil, e vina hackerului.

Daca ai comunicat tu personal coduri de acces hackerului, e vina proprie, iar banca nu-ti va compensa paguba.

| sweetys explică (pentru doctorandus):

Oricum banii sunt pierduti si prostie facuta. Pe mine ma interesează daca telefonul mai e unul sigur.

| doctorandus a răspuns (pentru sweetys):

Despre telefon: nu stiu, exista malware si malware, unele se pastreaza dupa resetare, altele nu.

Dar: banii nu sunt intotdeauna pierduti, daca poate dovedi ca n-a fost vina proprie, banca ii poate restitui banii. Sigur, va trebui sa faca niste eforturi pe tema asta, dar nu e imposibil.

| dullcat a răspuns:

Problema in aceste cazuri e ca prietenul tau si-a introdus datele de buna voie, pe pagini fake, linkuri primite prin email si asa mai departe.Sunt o multime care din asta traiesc si fac replici aproape fidele paginilor securizate de la banca etc.Deci nu i-a spart nimeni telefonul ca in filme.

| sweetys explică (pentru dullcat):

Nu ma pricep si nici nu stiu toate datele problemei, abia in weekend ma duc sa vad ce s-a intamplat mai exact si ce programe au fost instalate

| blackann a răspuns:

Sa-si schimbe telefonul si gata.
Ce inseamna "investitii pe internet"?
A investit in crypto? In trading? In ce?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde ce înseamnă investiție. Pe cele mai multe site-uri de investiție ți se zice clar: " CFD-urile sunt instrumente complexe și prezintă un risc ridicat de pierdere rapidă a banilor din cauza efectului de levier. 72, 5% din conturile investitorilor de retail pierd bani atunci când tranzacționează CFD-uri cu acest furnizor. Ar trebui să vă gândiți dacă înțelegeți cum funcționează CFD-urile și dacă vă puteți permite să vă asumați riscul ridicat de a vă pierde banii. Vă rugăm să vă asigurați că înțelegeți pe deplin riscurile implicate, citind avertismentul nostru complet privind riscurile.". Asta e la case mai mari, la Forex. Acum imaginează-ți la unul mic. Temei legal probabil ca este dar dacă din asta își câștiga ei banii mă îndoiesc ai putea sa recuperezi ceva.

| Sistemulxxl a răspuns:

Investitii pe internet? Exista asa ceva?

| sweetys explică (pentru Sistemulxxl):

Aparent da. Au si consultant si tot tacamul. Gratis! Ca e mare teapa si ca astia mai in varsta, care nu sunt prea familiarizati cu tehnologia, isi iau teapa de cateva sute sau mii de dolari, este partea a doua.

| minrest a răspuns (pentru Sistemulxxl):

Investitii la Bursa, facute online.

| Sistemulxxl a răspuns (pentru minrest):

Mai exista oameni care,, investesc'' in bursa? Cu atat mai mult oameni in varsta. Bursa este un instrument financiar speculativ. Poti castiga sau pierde toti banii.

| minrest a răspuns (pentru Sistemulxxl):

Nu toate investitiile au un grad de risc ridicat. Multi asta cauta, un instrument financiar speculativ. Am dat doar un exemplu, investitiile la Bursa. Online poti sa investesti in orice.

| Sistemulxxl a răspuns (pentru minrest):

Asa este taica dar nu mai bine iti vexi de treaba ta?

| minrest a răspuns (pentru Sistemulxxl):

De exemplu, eu imi vad de treaba mea, imi raman bani necheltuiti la fiecare salariu, pe care ii tin in numerar, si mi se devalorizeaza vazand cu ochii. Esti sigur ca fac bine?

| Sistemulxxl a răspuns (pentru minrest):

Poti sa cumperi aur. Vorbesc de aur fizic nu pe bursa. Adica valoare sigura. Sa nu tii toti banii numai in lei.

| minrest a răspuns (pentru Sistemulxxl):

Da, aurul fizic se poate cumpara, in monede cu gradul de puritate cerut de tezaurizare, dar aurul te fereste doar de catastrofe, iar eu nu ma astept sa aiba loc o catastrofa.

| Sistemulxxl a răspuns (pentru minrest):

Dar tu ce crezi ca urmeaza? Razboi la granita, tara vanduta, bani lipsa, etc.

| minrest a răspuns (pentru Sistemulxxl):

Razboiul la granita, mai precis o tara vecina aflata in razboi, are unele consecinte negative, dar nu are de ce sa duca la o catastrofa. Banii nu vor ajunge oamenilor niciodata, mereu isi vor dori mai multi. Tara nu este vanduta.

| Sistemulxxl a răspuns (pentru minrest):

,Tara nu este vanduta,, Mi-ar place sa fie asa. A cui e petrolul,, apa, gazele, padurile? Unde-s 90 de tone de aur? In bancile din UK garantie la banii imprumutati.
Cui apartine 60% din pamantul tarii?
Cine sunt actionarii Hidroelectrica?
Avem imprumutati 130 miliarde dolari.
Si sunt multe altele.
De fapt pe ce mai e statul propietar?

Suntem in chirie.

| minrest a răspuns (pentru Sistemulxxl):

Tinem o parte din rezerva de aur in UK, ca si multe alte tari; nu e vorba de nici o garantie, aurul il putem repatria, daca am vrea. Pe ce ar trebui sa fie statul propietar? https://ro.wikipedia.org/......oelectrica Dupa cum vezi in link, statul roman detine 80% din actiunile Hidroelectrica, iar 20% au apartinut Fondului Proprietatea, care le-a vandut la Bursa, au cumparat multi cetateni romani. Datoria nu e prea mare. Pamntul apartine in foarte mare parte cetatenilor romani.

| Sistemulxxl a răspuns (pentru minrest):

Ma bucur sa aud asta. Asa sa fie. Dar apa, apa a cui e? Petrolul, padurile, apele minerale, cuprul. Dar Nitramonia de ce am distrus-o? Unde e uzina Aro, Tractorul, Progresul Braila, IEFM_ flota maritima?
Ce mai avem?

| doctorandus a răspuns (pentru minrest):

Considerațiile economice legate de flotă: https://www.youtube.com/watch?v=qo-2gDg-37w

S-a întâmplat și la case mai mari...

E conspiraționist, iar conspiraționiștii sunt imuni la argumente bazate pe realitate.

| minrest a răspuns (pentru doctorandus):

Interesant material. In cazul nostru, e vorba de o flota de mineraliere vechi, care nu puteau fi casate pentru ca nimeni nu avea curajul sa ii spuna lui Nea Nicu ca nu mai sunt bune de nimic. Asa ca, dupa caderea comunismului, au fost vandute la fier vechi prin hotarare de guvern.

| relian a răspuns (pentru minrest):

Schimbai si tu in euro, poate ca aia nu se devalorizeaza.Cumpara terenuri, chair daca micute, valorea nu va scadea mai niciodata.

Poti lua terenuri si de la cunoscuti, daca vind, le dai banii in rate, aia care iti raman dai la terenul respectiv, bagi banu acolo, e mai bun ca oriunde.

| MiraMiraMira987654321 a răspuns:

Poate e indicat sa schimbe si numarul de telefon.

| Ioan988wk a răspuns:

Tot ce trebuie sa facă este sa mai dea inca un reset la telefon sa revina la setarile din fabrica, să isi schimbe toate parolele și pinurile la carduri și optional adresa de email dar nu ii obligatoriu.