neluL
Întrebare recomandată | neluL a întrebat:

DACA AVETI PROBLEMA DE GENUL - MI S-A FURAT ID-UL DE MESSENGER/ADRESA E-MAIL. CE SA FAC?

In primul si in primul rand trebuie sa tineti minte o singura chestie. Daca nu stiti raspunsurile la intrebarile secrete sau (in unele cazuri), data nasterii, zip, tara, atunci contul este pierdut. Pentru totdeauna. Nu platiti pe cineva sa va sparga propriul mail si sa il recupereze. Asa ceva nu exista in cazul serviciilor mari ca Yahoo!, Gmail, Hotmail/msn/live.com. Urmariti restul articolului si incercati aceste metode.

Incepem cu ceea ce deja stiti majoritatea. Sa spunem ca detineti toate datele necesare pentru a va recupera adresa e-mail. Dati click pe butonul "Forgot password" sau "I can’t access my account" (depinde de serviciul e-mail pe care le folositi) si completati campurile din pagina cu datele necesare pentru recuperare. In cazul in care aveti setata o adresa e-mail alternativa, folositi-o pentru a recupera parola.

La Yahoo! mail exista sansa ca cel care a schimbat parola sa schimbe si raspunsurile la intrebarile secrete. In cazul in care va aflati pe pagina cu intrebarile secrete si vedeti ca acestea au fost schimbate cautati linkul cu numele "This is not my question" si dati click pe el daca exista. In acest fel vechile intrebari vor fi activate din nou si va veti putea recupera contul.

In ultima instanta puteti suna la suportul tehnic Yahoo! in cazul in care aveti norocul de a gasi un numar la care sa si raspunda cineva. O sa va coste o mica avere conversatia de peste o ora iar sansele de a va recupera contul sunt mici.
Acum trecem la alte metode putin mai diferite.

IMPORTANT - IDENTIFICAREA HOTULUI

Imediat dupa ce realizati ca v-a fost furat contul trebuie sa luati masuri rapide. Nu amanati nici macar o zi aceste masuri pentru ca exista sansa ca acel cont sa nu mai fie accesat de catre hot si veti pierde orice sansa de a afla cine este. Nu discutati cu persoana respectiva, nu ii dati de inteles ca ati aflat de furtul contului decat dupa ce veti duce pana la capat ceea ce veti gasi in randurile de mai jos legate de ReadNotify.

Primul lucru pe care trebuie sa il faceti este sa va inscrieti la serviciile ReadNotify. http://readnotify.com/ Read Notify va permite sa aflati daca a fost accesat un mesaj e-mail, la ce ora, de la ce ip si cu ce browser.

Cand va inscrieti la serviciile Read Notify setati un nume total aleatoriu dar care sa para real (ex. Viorel Burcea). Trimiteti un mesaj cu un subiect care sa il atraga pe micul infractor sa deschida acel mesaj, folosind optiunea "quick send" din contul Read Notify. In continutul mailului trimis aveti grija sa scrieti ceva legat de niste poze continute in acel mesaj pentru ca Yahoo si Gmail pot bloca automat imaginile iar trackingul functioneaza exact pe principiul imaginilor accesate si este necesar sa dea click pe butonul "Show images".
In cazul in care hotul acceseaza acel mesaj veti primi o notificare pe contul Read Notify (pagina Personal Tracking Page). In acea notificare veti gasi toate datele despre care vorbeam mai sus si poate aveti sansa de a lua masurile necesare, legale sau mai putin legale. Nu uitati sa va notati ora exacta la care acel individ a citit mesajul pentru ca in cazul conturilor pppoe sau dial-up este nevoie de ora exacta a logarii pentru a se afla cine a fost abonatul cu ip-ul X la ora Y. Exista sansa ca individul sa foloseasca un proxy asa cum exista sansa de a intra de pe propriul ip asa ca nu va faceti sperante ca veti afla cine e.

Daca cel care v-a furat contul va cere o suma de bani sau credit pe telefon incercati sa il amanati pana ajungeti la politie. Aveti grija sa para ca sunteti deschisi propunerii lui si ii veti da ceea ce va cere. Cand va duceti la politie insistati pe acest aspect al santajului. Daca plangerea este luata in serios atunci o data cu folosirea codului de reincarcare se poate inchide numarul respectiv de telefon. Nu vreau sa visez la interceptarea conversatiilor si identificarea infractorului, dar pentru cineva care fura mailuri pentru a cere 10 euro pe Cosmote inseamna paguba si munca de pomana atunci cand i se blocheaza sim-ul. Daca i se intampla acest lucru de cateva ori se va lasa pagubas. Incercati inainte de toate sa contactati si operatorul de telefonie mobila pentru a raporta santajul si vedeti daca sunt deschisi optiunii de a inchide numarul de telefon al hotului.

CE O SA INTAMPINATI LA POLITIE

Din start veti fi intampinat de un agent cu o dorinta arzatoare de a va convinge sa nu depuneti plangere. Orice v-ar spune, oricate motive v-ar da pentru a nu depune plangere, orice exemple din experienta sa va da, trebuie sa faceti sesizarea.

Majoritatea cazurilor se opresc la circa de politie pentru ca domnii de acolo nu isi doresc inca un dosar pe cap si conving victimele sa se lase pagubase. Ceea ce trebuie sa tineti minte este ca din momentul in care faceti plangere dosarul se trimite mai departe pentru ca nu ei sunt cei care pot solutiona astfel de cazuri. In cazul in care le dati si indicii exacte despre locatia sau identitatea celui care v-a spart contul de mail deja nu mai exista nici o scuza pentru organele competente de a amana solutionarea cazului.
Cu cat exista mai multe reclamatii cu atat cresc si sansele de a fi luate in seama. Este mai mult decat probabil ca o singura reclamatie sa nu aiba nici un efect, insa daca toate victimele aceleiasi persoane depun plangere situatia sta cu totul diferit. Cel putin teoretic :)

De ce sa faceti asta pentru un simplu mail? Pentru ca cei care azi fac astfel de gainarii sunt cei care peste cativa ani va vor goli conturile bancare. Cand pornesti pe calea furtului pe internet e greu sa iti schimbi directia.

Si ca o completare va rog sa urmariti urmatorul filmulet. este povestea unui hacker din America.Acesta a fost pradat de hoti si a ramas fara calculator. Dupa 2 ani a reusit sa isi recupereze bunurile si asta datorita unui KEYLOGGER.
Filmul este aici: http://youtu.be/U4oB28ksiIo
Sursa:http://blog.rstcenter.com/ _By_2fingers
NUMAI BINE VA DORESC!

Răspuns Câştigător
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Dacă următorul expert nu eşti tu, mă retrag de pe site. Promit!

26 răspunsuri:
neluL
| neluL explică:

@simf, @ÉrotiqueConseils, @Jelli...
As dori si eu sa-l citeasca cat mai multi aici pe TPU! Pentru asta trebuie promovat si de voi daca vreti sa ma ajutati - sau mai bine zis, SA AJUTATI CHIAR VOI! Va multumesc pentru aprecieri! Topicul a fost facut pentru ca am vazut multi aici pe TPU ca se plang pentru : am ramas fara, mi-a spart, mi-a furat contul YM.

neluL
| neluL explică:

@rinatoin scrie clar mai sus DACA MAI EXISTA! Daca s-a folosit hotul de acel link tu nu mai poti face nimic pentru a vedea "This is not my question".

neluL
| neluL explică:

@PisikaNeagra m-ai facut numai ruj :)) http://www.emobil.ro/_pics/logo/2328.jpg sper ca nu arati asa http://cugetari.com/wp-content/uploads/2011/06/botox-lips.jpg
:)) Bafta! :)) (cred ca tii la gluma)

Apache
| Apache a răspuns:

@ÉrotiqueConseils
adevarat.si totusi pe TPU nu se mai accorda titlul de expert de luni bune...
Chiar nu inteleg ce au de gand adminii...
Sincer incepe sa ma enerveze...

| Dennys1521 a răspuns:

Ar trebui sa fi la rank 1
fara probleme
momentan nu am nevoie de acest serviciu dar o sa-l dau cui are nevoie.
pun si intrebarea la favorite

| simf a răspuns:

Excelent postul. felicitari.

Răspuns utilizator avertizat
| PisikaNeagra a răspuns:

Super!
Apropo,sa dea cat mai multi nota intrebarii si sa raspunda cat mai multi, astfel incat intrebarea sa ajunga la populare si sa o vada mai multi.
Eu am niste treaba zilele astea si nu te pot ajuta. sad
Contacteaz-o pe Jelli si spune-i de ideea mea cu intrebari populare.
TE PWP :*

| TheAshen a răspuns:

Bravo frate.

| Wrecked a răspuns:

Mie mi s-a spart parola de la mess in seara asta si nu mai stiu raspunsurile la intrebari cryingcrying si acum trebuie sam fac altul cryingcrying

| neluL explică (pentru Wrecked):

Alta solutie nu ai!

| Mickey1234 a răspuns:

Omg, chiar vrei sa citesc toata asta ca sa-ti raspund la intrebare? rolling eyes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte util, sper să-l citească mulți.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e nicio problemă, te-ajut. Dacă întâlnesc vreo întrebare cu tema asta, dau linkul acestei postări.

| LoveGoneWrong a răspuns:

Da, m'a ajutat mult.Voi da si eu link'ul mai departe si imi pun intrebarea la favorite;]

| Tiby2000 a răspuns:

Man. Dar...De ce faci asta? Stai sa ne ajuti cu intrebari? (Joke laughing ) Oricum bravo pentru ce faci.
Tot respectul. Peace!

| neluL explică (pentru Tiby2000):

Man...Din placere big grin

| ioanaaaaaaaaaaaa27000 a răspuns:

Multumesc mult, chiar aveam nevoielaughing

| costiamarian a răspuns:

Eu vreau sa te intreb ceva am avut mi s-a schimbat parola de la mesenger si am incercat sa recuper parola prin intrebarile alea cheie si prima o stiu dar a doua nu o mai stiu cum pot sa o aflu pe a doua daca prima o stiu? astept raspuns

| neluL explică (pentru costiamarian):

Fara sa stii ambele intrebari nu poti recupera parola.

| vsdfane a răspuns:

Buna......am si eu o problema, duminica seara am intrat pe id-ul meu, am lasat acolo un mesaj pentru un amic.Luni seara am vrut sa verific messengerul, si nu am mai putut intra.imi aparea un mesaj de genul pentru moment este blocat timp de 12 ore, au trecut 48 de ore si eu tot nu pot intra.nici raspunsurile la intrebarile de siguranta nu le mai stiu, cel putin la a doua nici atit.as mai putea vreodata sa-mi redeschid acest id?/ acolo am toata lista de prieteni si in special familaa, cum folosesc adresa alternativa.stie cineva cum mai pot reintrea pe id-ul meu? multumesc anticipat

| neluL explică (pentru vsdfane):

Asteapta si nu mai incerca sa te loghezi o perioada de 24 ore.
Aici merge?
https://login.yahoo.com/config/login_verify2?&.src=ym