| Daniusa99 a întrebat:

Buna, mi s-a luat(furat) din contul bancar suma de 100 euro, apare ca este luata de Probiller.Nu am auzit in viata mea de aceasta firma si nu am autorizat nici o plata,nu m-am inregistrat pe nici un site, nu am accesat nimic.Am sunat la banca sa fac reclamatie si sa anulez cardul.A mai patit cineva ceva asemanator? A auzit cineva de Probiller? Nu inteleg cum puteau sa imi ia banii fara sa accept.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca te-ai inregistrat cu cardul ala pe cine ce site-uri datele cardului ti-au fost copiate de hackeri care cumpaar ce vor sau fac subscriptii, platind cu cardurile furate.
Posibil ca acel card sa fi fost folosit de cineva chiar din casa ta: copilul, sotul, care au platit ceva cu cardul si au uitat sa-ti spuna, deci intreaba-ti si familia.

Daca ai facut reclamatie la banca, banca va investiga si isi va recupera banii, dar iti va da banii inapoi.
Ai facut bine ca ai anulat cardul, iar cum ai mare-mare grija pe unde platesti cu el.

Ti-as recomanda sa-ti faci cont legal pe Paypal (daca ai peste 18 ani), fiindca esti super-protejata cu ei, platind absolut tot ce cumperi online, prin paypal.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Probiller e un provider de plăți care este integrat cum probabil foarte multe siteuri, in general din industria po.rno... Pe unde ai băgat tu cardul acum e alta discuție.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Așa că idee, sa nu crezi acesta tâmpenie monumentala

"acum 2 ore | relian a răspuns:
Banii ti iau luat cei de la banca laughing adica angajatii lor. "

| relian a răspuns:

Banii ti iau luat cei de la banca laughing adica angajatii lor. Se intampla si asa ceva, ca angajatii unei banci sa sustraga ceva maruntei de pe la clienti, cand lumea vede, reclama, banca vine, da banii inapoi si spune ca fost ceva hakeri laughing vraja marii, dar de fapt is angajati de pe la ei, care is dati afara dupa.

Pt tine ce conteaza, este sa iti dea banii inapoi, iar daca se mai intimnpla, e cazul sa schimbi banca, sa cauti alta mai serioasa si mai sigura.
Banii trebuie sa tii dea obligat, pentru ca nu-i vina ta, banca iti tine bani, este obligatia lor sa tii asigure.
Bine opr sa zica ca or sa faca ceva cercetatri vraja marii, banii tii da rapid inapoi, apoi o sa bage placa cu hakerii ca vai or fost ceva brese in sistem, adica povesti.
Bancile au angajati care is platiti slab, dar nu-i obliga nimeni sa munceasca acolo, ceea ce arata cas persoane de astea care pun mina, ce arata ca banca angajeaza tot felul de lepre laughing adica nusi permit macar sai verifice pe indivizii respectivi.

Mai is cazuri, cand anumite magazine iti fura din bani laughing am patit eu la un supermarket, is si fraieri cei care au facut-o, eu luasem ceva la supermarket la o locatie X banui ca aia care urmeareau pe camere au vazut pin ori ce am pus eu, dupa nici 5 min au facut ei ceva cumparaturi, dar la o alta locoatie, unde nu puteam eu sa ajung in 5 min, asa ca banca imediat ior blocat.

Mau sunat si mi-au spus, miau blocat cardul, ca or sa imi trimita altul.
Deci tine de banca cit de serioasa este, ce securitate au, asa ca tu vezi de se mai intampla, le poti si spune, ca daca se mai intampla te muti de la ei.

Ce este bine sa faci? Asa la saptamana sau la 2 saptamani sa intri in contul si sa verifici cheltuielile facute, plus sa setezi un maxim peste care banca sa te anunte, sa setezi asa suma mica, dar asta tine de banca de are setari genul asta.
De verificat e bun sa verifici, asa stii daca altcineva mai umbla pe acolo.

| Wr3nch a răspuns:

Pentru ca sunt o firma care proceseaza plati, si nu au nevoie de autorizatie. 90% din cei cu tranzactii de gen de fapt au facut ceva trial si au uitat de el.

| Hyperion7 a răspuns:

De aceste site-uri ai auzit?:))
https://www.probiller.com/

| Furnicuta000 a răspuns:

Daca stii ca nu ai facut nicio plata cu el, e posubil sa-ti fi luat cineva cardul, o ruda, un prieten etc

| Korkodeln a răspuns:

Ce ai trecut la motivul platii, acolo afli pentru ce ti-au luat banii.