| Wordofthat999999 a întrebat:

Salut! Azi m-a sunat un număr străin pe watzzap din Egipt, fratele meu i-a răspuns sa vadă ce spune și în câteva zecunde i-a închis, e posibil sa-mi fi virusul telefonul sau sa-mi fure datele? Ce pot face în privința asta? Funda

17 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum ar putea să îți fure datele printr un simplu apel pe WhatsApp?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

E posibil să fie taxat de bani mulți. Se face cu roboți. Poate face plângere cu șanse foarte mici.

| Wordofthat999999 explică (pentru sadrian46):

Cum adica?

| sadrian46 a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Ai un abonament telefonic cu un furnizor. Pe el ai un contract cu n număr limitat de impulsuri pentru o convorbire internațională.
Dacă răspunzi, vei fi cuplat cu un robot care va simula o convorbire între telefonul tău și o locație îndepărtată, și îți va încărca nota telefonică cu o sumă mare, pe care ți-o va scoate din contul tău pe care îl ai cu furnizorul. Așa adică.

| Wordofthat999999 explică (pentru sadrian46):

Pai și m-a sunat pe watzzap...

| Wordofthat999999 explică (pentru sadrian46):

Mi-am și verificat costul suplimentar la abonament și nu am nimic de plata

| sadrian46 a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Ai scăpat.

Bula
| Bula a răspuns:

Nu prea.
Atacurile hackerilor se fac, de obicei, fara sa observi.

| Wordofthat999999 explică (pentru Bula):

Faza e ca am doua aplicații de la banca, oare sa le dezinstalez?

| Bula a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Ceva program antivirus ai instalat?
Scaneaza-ti telefonul cu "ESET antivirus online" (de unica folosinta), cu toate optiunile bifate!

| AndrewCBK a răspuns (pentru Bula):

ESET, nu e chiar așa de bun după cum pare. Oferă detecție la cei vechi sau ce este în baza lor de date, dar la ce este nou, praf, e mai bun Avast, AVG și Kaspersky cu o detectie mai puternica.

| Bula a răspuns (pentru AndrewCBK):

ESET Online este tinut la zi, cu baza lor de date prodesionala (dar gratuie e de unica folosinta). Il folosesc deseori pentru rezolvarea problemelor si gaseste multe atacuri pe care Windows Defender nu le recunoaste.
Eu folosesc ACG Free de peste 10 ani si m-a tinut securizat, alt antivirus nu a gasit infectare dupa el. Singurul dezavantaj este ca "franeaza" calculatoarele destul de puternic (mai ales pe cei mai slabi, vechi).

| mODIN a răspuns:

Categoric nu. Nu ai cum sa trasmiti virusi prin apeluri pe whatsapp si, chiar si daca ar gasi astia o metoda, de ce ar face-o astfel incat sa le poti afla si identitatea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, poți să vb pe Whatapp…cu oameni din Moldova gen.

| Wordofthat999999 explică (pentru anonim_4396):

Ce legătură are ma gândesc ca poate fi un hacker care sa-mi fure datele din telefon

| elennaionela14 a răspuns:

Si eu am patit asa cu un nr din Haiti cred.dar nu s-a intamplat nimic
Dar imp e sa nu suni tu inapoi atunci s-ar pitea sa te taxeze foarte tare.

| AndrewCBK a răspuns:

1. Poate fii o menevră de interceptare.
2. Poate fii un posibil script pentru a putea alcatuii o bază de date, de numere de telefon, posibil să fie vandută pe darkweb, și apoi cumpărară și trimis manevre de pishing sau să încerce să-ți copieze numărul de telefon și apoi recovery la contrurile de ai numărul.
3. Poate fii o greșeală
4. Nu are cum să îți fure datele, stai liniștit.
5. Fii precaut, ca poti primi in viitor, link-uri, site-uri, mesaje dubioase, prin care daca accesezi ce este in mesaj, sa-ti fure cu adevarat datele.