| Mihaela997799 a întrebat:

Bună seara.
De câteva zile primesc mesaje pe Fb cu acuzații false, sau conținut obscen.
Stiu ca dacă nu sunt amenințări sau lucruri grave, nu se poate apela la politie, însă as vrea sa știu dacă este vreo persoana care ma poate ajuta sa aflu câteva detalii despre cont.
Din câte am citit se poate afla IP ul, locația sau un detaliu, însă nu ma pricep.
Va mulțumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu ai cum sa afli cine-ti face rau, fiindca se poate face zeci si sute de contuir fictive si nu ai cum sa-i descoperi. Trebuie sa ceri investigatie la Administratia Facebookului, sa la dai date concrete si ei sa faca acest lucru pentru tine, dar la cate mii de cereri au ei pe zi, nu se obosesc sa-ti spuna tie ca spamul sau mesajele vind e la IP-ul asta, care in lista lor nu corespunde nimnaui, fiind un cont fictiv.
Trebuie doar tu sa intelegi ca sunt mii si milioane de jigodii ep lumea asta care vor sa te agate, inclusiv indieni, vietnamenzi, iranieni, pakistanezi samd, pe lanha romani, pedofili, proxeneti...
Invata sa te protejezi si vei fii bine.
Chiar nu ar trebui sa te intereseze ce intra in spam, ca asta este rolul lui, a adune "gunoiale".
Focus pe alte lucrui importante in viata, nu pe ceva ce nu are importanta, ca pierzi zile fara rost si ai putea face chestii importante, in viata.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Blocheaza-i pe cei care iti trimit asemenea mesaje si intra la setari, sa-ti schimbi contul pe PRIVAT ca s anul mai primesti mesaje decat de la prieteni.

Doar Administratia Facebookului te poate ajuta, ca Politia romana nu are cum sa intre in Facebookul comapniei americane din America.

Nu am inteles totusi, de ce-ti tii contul de Facebook deschis tuturor?
Pune-l pe privat si nu te mai vad decat prietenii tai si doar ei iti pot trimite mesaje. Acest lucru te va sfatuii si FB ca nu-i ilegal sa-ti trimita altii mesaje, dar este de bun simt sa-i opresti tu sa-ti mai intre in casa, punand interdictie la usa.

| Mihaela997799 explică (pentru Violleta2022):

Facebook ul meu este privat. Mesajele întra în spam
Ideea este alta.
Sa aflu cine vrea sa facă rău pentru ca sunt lucruri total neadevărate si sunt genul care nu lasa ceva nerezolvat.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mihaela997799):

Nu ai cum sa afli cine-ti face rau, fiindca se poate face zeci si sute de contuir fictive si nu ai cum sa-i descoperi. Trebuie sa ceri investigatie la Administratia Facebookului, sa la dai date concrete si ei sa faca acest lucru pentru tine, dar la cate mii de cereri au ei pe zi, nu se obosesc sa-ti spuna tie ca spamul sau mesajele vind e la IP-ul asta, care in lista lor nu corespunde nimnaui, fiind un cont fictiv.
Trebuie doar tu sa intelegi ca sunt mii si milioane de jigodii ep lumea asta care vor sa te agate, inclusiv indieni, vietnamenzi, iranieni, pakistanezi samd, pe lanha romani, pedofili, proxeneti...
Invata sa te protejezi si vei fii bine.
Chiar nu ar trebui sa te intereseze ce intra in spam, ca asta este rolul lui, a adune "gunoiale".
Focus pe alte lucrui importante in viata, nu pe ceva ce nu are importanta, ca pierzi zile fara rost si ai putea face chestii importante, in viata.

| Lioana a răspuns:

Ai raspuns persoanei sa vezi ce are de impartit cu tine?

| Mihaela997799 explică (pentru Lioana):

As fi răspuns dacă era un Facebook real. Consider ca cine are cojones, o face de pe Facebook ul lui.
Ideea este ca sunt un om destul de liniștit, ajut pe oricine și îmi vad de treaba mea. Sunt conștientă ca poate e doar invidie, însă exact cum ziceam și doamnei mai jos, nu sunt genul sa las ceva nerezolvat?

| Lioana a răspuns (pentru Mihaela997799):

Facebook real sau fals, cineva e in spatele acelui cont si cea mai mare sansa sa afli cine e, e sa intri in vorba cu ea si sa o tragi de limba.
Daca ai retineri, ramai cu semne de intrebare.