| RobyStereo a întrebat:

Buna seara! De curând i-am achiziționat juniorului un telefon mobil! Din anumite motive as dori sa ii instalez și o aplicație cu ajutorul căreia sa ii pot verifica mesajele Facebook, Instagram și Whatssap... Nu mi-as dori sa între in fel și fel de anturaje periculoase sau in prietenii pe interes! Menționez ca nu am intenția de a-i viola intimitatea, vreau doar sa știu ca nu cade in vreo plasa aiurea! Mulțumesc anticipat

9 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Timp de 7 ani trebuie instalată în copil o aplicație numită "educație". După aceea copilul va ști ce să facă când este singur.
Până atunci este suficient activarea controlului parental de pe telefon. În afară de asta, dacă devii cel mai bun prieten al lui -si așa trebuie să și faci-, nu va avea secrete.

| Zuzu1991 a răspuns:

Nu am intentia sa ii violez intimitatea, DAAAAAAAR ii voi viola intimitatea
daca nu intelegi asta se numeste ca nu intelegi concepte simple cum ar fi ca definitia violarii intimitatii e sa ii citesti mesajele

oricum nu ar trebui sa fii parinte, nu ai conceptul de respect, chiar daca e copil si i-ai sters rahatul cand era bebelus, TOTUSI, e o persoana si daca nu il respecti o sa ajunga de rahat, chiar daca e numai din cauza ca nici el nu o sa inteleaga conceptul de respect
da, stiu ca o sa imi raspunzi cu "ce poti sa faci? sa il lasi sa ajunga in anturaje periculoase?" din pacate pentru tine si NUMAI PENTRU TINE raspusul e ca trebuia sa fii parinte bun pana acum, si sa il fi crescut asa de bine ca acum sa ai incredere in el, si el in el insusi

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

- Quostodio
- Net Nanny
- MamaBear
- DinnerTime
- Bark
Nu toate sunt gratis. Unele costa pana la $70 pe an.

| AliGab a răspuns:

Nu-i gresit deloc sa faci acest lucru, mai ales avand in vedere siguranta lui. Grija sa nu te dai de gol. Si daca observi ceva dubios, incearca subtil sa obtii informatiile de la el, altfel se va prinde ca il urmaresti virtual

| TheGentleman a răspuns:

Bitdefender Total Security are și control parental, și poate fi instalat până la 15 dispozitive: (PC, laptop, smatrphone, IOS etc.)

Foarte bună, utilă și reală preocuparea ta legată de siguranța pe internet happy
Mult succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E de ajuns sa afle ca ai facut asta si s-a zis cu liberatea lui si respectul lui fata de tine.
Cam pana la ce varsta te-ai gandit tu ca ar fi bine sa-l monitorizezi cu aplicatii ca astea? Ca in anturaje poti intra la orice varsta, chiar si adult.
O sa instalezi frica si panica pentru ca nu mai poate discuta nimic liber cu nimeni stiind ca alti ochi se uita in telefonul lui "pentru binele lui".
Nu e ca si cum ai pune parola la canalele tv pornografice, aici vorbesti de libertatea lui sociala. Daca vrei sa il aperi de anturaje, ii cunosti prietenii, porti discutii cu el, il educi cum trebuie, nu instaland aplicatii pe telefon.
Daca isi face vreo prietena crezi ca mai are curajul sa vorbeasca liber cu ea prin telefon?
Din punctul meu de vedere ce vrei tu sa faci este foarte gresit.

| Mopmop a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa ii explici clar care sunt pericolele pe net si sa il apropii ca pe viitor sa discute cu tine/sotia ta.
Asta ar fi mai bine decat sa ii urmaresti acctivitatea pe net.
Mult noroc iti doresc!

| ReZiSTorr a răspuns:

Mai bine nu instalezi nimic. Odata ce v-a afla, o sa te vada in ochi rai si respectul s-a dus.Stai linistita, are cap sa gandeasca

| ReZiSTorr a răspuns:

Cu asa mentalitate in ziua de azi nu ajungem nicaieri, doar involuam