| SunsetTrance a întrebat:

Cum pot cumpara de pe aliexpress fara sa imi dau cardul real?

Am vazut ca avem destul de limitate optiunile in Romania.

De asemenea, cat dureaza pana se confirma autenticitatea datelor oferite de mine aplicatiei de creat card virtual, ca sa il pot folosi pentru comanda?

Nu vreau sa imi vina produsele mai tarziu de 20-22 august, trece vara laughing))))

Răspuns Câştigător
| Anonimul151 a răspuns:

Probabil se face către aliexpress, iar tu după ce confirmi primirea coletului aceștia ii vor vira vânzătorului. Dar pana ce confirmi primirea coletului, banii sunt ținuți la aliexpress pentru a avea protecție în caz ca e vreo problemă. După ce adaugi produsele în coș, mergi la pagina următoare, îți pui datele cardului și plata se face instant. Eu nu am avut probleme, plata e sigură, nu vor apărea probleme. Deci poți face liniștit plata. Foarte multe persoane comandă de pe aliexpress, atât din România, făt și din întreaga lume.

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Plata pe Aliexpress se face cu Credit cardul sau Paypal.

Daca nu vrei sa dai cardul bancar real atunci tu te faci ca cumperi si ei se vor face ca ti-au trimsi marfa, fiind de fapt o joaca prosteasca de copii.
Cum adica sa nu dai cardul real?

Nimic nu pleaca din depozitele firmelor internatioanle, pana ce platile facute de cumparatori nu intra in contul lor bancar!

Produsele de pe aliexpress vin din China in 3-4 saptamani DUPA ce banii intra in contul lor bancar, deci nu pot veni peste noapte decat daca platesti DHL sau alt transport de curier international sa ti le aduca in 3 zile, dar asta inseamna sa fii pregatit sa platesti sute de dolari pe transport doar.

| Violleta2022 a răspuns:

Foloseste Paypalul, ca ala isi trage banii direct din contul tau bancar si plateste aliexpress, iar daca tu nu primesti bunurile cumparate, paypalul poate sa-ti dea banii inapoi.

Personal, nu am avut niciodata probleme sa platesc cu credit cardul sau paypalul, nici aliexpress, nici amazon si nici ebay.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da ce are daca plătești cu cardul "real"?

Fa ți unul virtual pe Revolut spre exemplu.

| SunsetTrance explică (pentru suntserios):

Este gratuit? Daca nu, ai o limita gratuita de carduri virtuale? Cat dureaza sa imi aprobe credentialele, ca apoi sa imi fac primul card virtual?

| Violleta2022 a răspuns (pentru SunsetTrance):

Nu exista carduri virtuale cu care sa te prefaci ca platesti ceva ce cumperi. Trebuie musai sa fie un card bancar personal si real, care are bani pe el, ca din acela se retrag banii.

| suntserios a răspuns (pentru SunsetTrance):

Revolutul? Da e gratuit.
Cred că îți aprobă datele în câteva ore maxim, nu mai rețin cât a durat.

Dar sa fin serioși acum.
AliExpress e unul dintre cele mai mari magazine online.
Nu vad absolut niciun motiv pentru paranoia ta.

Răspuns utilizator avertizat
| Anonimul151 a răspuns:

Din ce știu pe aliexpress poți plăti doar cu cardul real ( ei doar cu acela o fac, dar și alții- majoritatea ), insa e sigur, nu o să îți i-a mai mult decât trebuie, sau nu o sa existe alte probleme.

Comenzile ajung în 3 săptămâni, max 4. Mie mi au ajuns chiar și în 2. Cu cât dai mai repede comanda, cu atât sunt șanse sa le primești mai repede. Însă, poate depinde și de metoda de livrare aleasă.

| SunsetTrance explică (pentru Anonimul151):

Plata cu cardul se face la platforma aliexpress (cum e pe eMag, sigur si rapid), sau direct vanzatorului?

| Anonimul151 a răspuns (pentru SunsetTrance):

Probabil se face către aliexpress, iar tu după ce confirmi primirea coletului aceștia ii vor vira vânzătorului. Dar pana ce confirmi primirea coletului, banii sunt ținuți la aliexpress pentru a avea protecție în caz ca e vreo problemă. După ce adaugi produsele în coș, mergi la pagina următoare, îți pui datele cardului și plata se face instant. Eu nu am avut probleme, plata e sigură, nu vor apărea probleme. Deci poți face liniștit plata. Foarte multe persoane comandă de pe aliexpress, atât din România, făt și din întreaga lume.

| nevermind1234 a răspuns:

Poți folosi liniștit/ă cardul real. sunt foarte serioși in privința asta.

| SunsetTrance explică (pentru nevermind1234):

Nu stiu cata incredere sa am in conglomeratul chinezesc aliexpress. Se stie ca telefoanele chinezesti spioneaza la greu, spre exemplu. Iar ca software-urile chinezesti de multe ori pot fi sloppy si nesigure, cu intreruperi, etc.