| adagioanonim a întrebat:

De curand cineva mi-a sters contul de instagram, si mi-am facut altul.E posibil sa imi acceseze vreun hacker contul ca uitati ce am gasit azi. https://s12.postimg.org/eogyacau5/Screenshot_2016_09_11_ 09_49_13.png
imi tot schimba cineva poza de profil si descrierea, cum sa fac sa nu mai imi faca nimeni asa? Si primesc zi de zi peste 50 de cereri ce par a fi spam dar le blochez.

7 răspunsuri:
| adagioanonim explică:

Si nu stiu cine trimite cereri de pe contul meu ca am peste 3000 de urmaritori in doar 3 zile.M-au disperat, primesc mereu notificari.

| octav005 a răspuns:

Cineva care ai dat parola.

| adagioanonim explică:

Nu am dat parola nimanui, imi dadeam seama.Acum i-ar mi-a blocat contul.

| Mayhem666 a răspuns:

Mai bine te-ai asigura si ai schimba parolele la tot ce ai, ca daca i-a fost usor sa iti afle parola de la Instagram, poate foarte usor sa ti le afle si de la Facebook, Email si ce conturi mai ai tu.

| adagioanonim explică (pentru Mayhem666):

La Facebook mai e cum mai e ca se poate reactica daca il inchide.Si atunci pot schimba parola direct.Da nu inteleg cum, cine o fi, de moment ce nu stie adresa de email cu care ma conectam, iar parola era destul de solida.Nu e in nici un caz cineva, e ori vreun virus, ori hacher, naiba sa-i ia.Ca nu e posibil in cateva zile sa imi adauge peste 3000 followeri.

| Mayhem666 a răspuns (pentru adagioanonim):

Nu cred ca e virus, cred ca e mai degraba hacker.

| Ora de net a răspuns:

Buna,

Ne pare rau ca ai patit acest lucru. Iti recomandam sa iti recuperezi contul si, pe viitor, sa incerci sa tii cont de sfaturile http://oradenet.salvaticopiii.ro/......eni-contul

De asemenea, este bine sa iti securizezi conturile (adresele de email, conturile pe retelele sociale) setandu-ti o intrebare de siguranta, un email alternativ sau numarul de telefon ca sa iti poti recupera contul in cazul in care acesta este compromis.