| Plushul a întrebat:

Hei.Cei care aveți Iphone.Ati primit vreodată in căsuța de mail la spam un msj de la Apple care spunea ca, contul vostru s fost accesat dintr-o țara straina(in cazul meu Iran) de pe nu știu ce browser laughing și ca trebuie sa va logați altfel va inchide contul permanent? Nu ma pot logalaughing) E motiv de îngrijorare mail-ul asta?:/

5 răspunsuri:
| Ora de net a răspuns:

Bună,

Apple nu va închide permanent un cont fără motiv. Te invităm să privești cu ochi critici informațiile pe care le citești sau le primești pe internet - nu toate acestea sunt reale.

Mai multe detalii despre cum arată un email oficial Apple găsești aici https://support.apple.com/en-us/HT201679

| catablondu a răspuns:

Buna, daca a intrat in spam, ai grija ca adresa de la care l-ai primit sa corespunda cu a celor de la Apple. Daca exista diferente oricat de mici, e bine sa ignori mesajul. Mie doar contul de gmail mi-a fost "agresat" zilele trecute de un virus. O seara faina!

| ArmywCode a răspuns:

Daca e de la Apple nu intra la spam. Alea sunt scam-uri, ignora-le.

| 1vecin a răspuns:

De obicei e-mailurile oficiale sunt si formale, adica ti se va comunica numele tau in mesaj.
Si acestea pot ajunge in SPAM.
Un cont nu ti se va inchide niciodata permanent pentru o activitate de genul, in cel mai rau caz iti blocheaza accessul intrebandu-te raspunsurile de securitate.