| anonim_4396 a întrebat:

Buna,TPU! Am primit un mail in casuta spam in care scria ca niste criminali si teroristi o sa ia 1, 500 $ din contul bancar sau ca trebuie eu sa platesc nu am inteles prea bine si ca trebuie sa trimit urgent datele mele. Mailul era scris in engleza si scria ca e de la FBI.Astazi am mai primit un mail si spunea ca banii au fost transferati cu succes in contul lor si inca cateva chestii.(nu stiu sa le traduc pe toate)si era tot in engleza Si sa precizez ca acum 2 luni am primit un avertisment ca se vor publica datele bancare.Are legatura cu acel avertisment sau sunt doar mesaje Spam si trebuie sa le ignor? Se poate intampla ceva?

Răspuns Câştigător
| Valentinaldoilea a răspuns:

Tu faci plati on-line din contul bancar?
Nu poate fi de la FBI. Doar niste excroci iti pot scrie asta. Daca azi ti s-a spus ca banii au fost transferati...
1. schimba-ti urgent parola. Poate niste hoti din conturi bacare se folosesc de contul tau de mail pentru corespondenta.
2. mergi la Banca si verifica-ti contul. Pentru siguranta.
Nu intra in panica. Poate fi doar o tentativa de furt. Nu trimiti nici un fel de date. Nici macar numele tau.

| anonim_4396 explică (pentru Valentinaldoilea):

Am platit o singura data o comanda cu haine acum 1 an de pe card.In rest nu am date pe telefon

| Valentinaldoilea a răspuns (pentru anonim_4396):

Niste excroci s-au folosit (probabil) de cateva date de acolo. Daca pana acum nu ti-au ipsit bani din cont, probabil ca nici nu au avut acces la el. Dar, fa cum ti-am spus.

| anonim_4396 explică (pentru Valentinaldoilea):

Pai nu mi.au lipsit deocamdata.Si ce se poate intampla daca chiar s.au folosit de datele mele? Si de ce mi-ar trimite FBI un astfel de mail? Si nici nu scrie nimic de numele meu

| Valentinaldoilea a răspuns (pentru anonim_4396):

Mail-ul NU este de la FBI, fii sigura de asta!
Sint niste excroci care incearca sa te pacaleasca.
Spuneam sa-ti schimbi parola, pentru ca e posibil ca ei sa tina legatura prin contul tau de mail. Sa nu fie prinsi de o eventuala politie.

4 răspunsuri:
Întrebări recente