| Lorenzo1 a întrebat:

Https://www.youtube.com/watch?v=GuhGEK5Y9GU&t=346s

Imi puteti explica sensul tepei cu nr 2, va rog? Nu inteleg genul asta de teapa, adica nu ii vad logica...(min 4:30)

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Țeapa nu este explicată clar.
Cineva din Warshawa trimite niște bani la București, în contul cui, ca momeală? Tot prin Western Union dar nu dă și codul de acces către cumpărător.
Dacă trimiți cuiva niște bani în străinătate, prin Western Union, acesta va fi identificat la Western Union printr-un act de identitate. Ca să poată scoate banii trimiși de tine, are nevoie de codul secret de la tine, plus un act de identitate, nu cum zice acel ce a făcut acest video. Fără aceste două cel din Warshawa, Western Union nu stă de vorbă cu el.
Țeapa se desfășoară altfel, așa știu eu.
Cel din Polonia face parte din lumea intelopă.
Din această zonă își face rost de un act de identitate fals cu 500 Euro.
El îți cere pe mașină 5000 Euro, o mașină care altfel te-ar costa 15000.
Tu îi trimiți bani și codul secret de acces la ei. El încasează cu actul de identitate fals, 5000 Euro de la tine. După ce iese din agenție, el distruge actul de identitate fals. Din acel moment urma lui s-a pierdut, și poliția nu îl mai poate găsi. a rămas cu un profit de 4500 de Euro. Singura grijă pe care o are în viitor, este ca să nu mai meargă la aceeași agenție, cu alt act de identitate fals, la următoarea țeapă pe care o dă, ca să nu fie recunoscut de către funcționar, care ar putea declanșa un buton de alarmă, să vină paza să îl rețină până la sosirea poliției,
Apoi banii 2500 depuși în București ca momeală sunt scoși la aceeași oră online,
după ce iese din agenția Western Union. aici nu știu cum procedează excrocul dar probabil că există procedură pe care eu nu o știu.