| costinvlad a întrebat:

Sall. Parola la Facebook poate fi doborata? Adica sa se faca bypass la pasul de login? EU ma refer daca introduc un snippest ceva de genu cu functia "if", si as face asa: Daca 0*USERNAME=0; Daca 0*PASSWORD=0; Daca 0/0=USERNAME; Daca 0/0=PASSWORD, atunci USERNAME=PASSWORD. Si sa pot baga USERNAME si la user si la parola si sa o perceapa adevarata, dand acces la respectivul cont. Se poate din HTML, sau din notepad? Eu ma refer ca daca 0/0=1&0/0=2 rezulta ca 1=2 si sa fac sa pacalesc loginul. Cum ma pot proteja in acest caz? Este adevarat ca se poate face asa ceva? Ms.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
suntserios
| suntserios a răspuns:

Simplu fapt ca ai intrebat daca se poate din HTML sau notepad denota cat de putine cunostinte de web development ai.

In primul rand HTML nu e un limbaj de programare, iar notepad e doar un editor de text. Nu au nicio legatura cu procesarea de date.

In al doilea rand cel mai probabil una din verificari este facuta server side, caz in care tu nu ai niciun acces la respectivul cod sa il injectezi.

In al treilea rand daca exista vreo verificare pe partea de client, lucru pe care nu il face niciun incepator in web development crezi ca sutele de ingineri de la Facebook nu s-au protejat pentru cod injectat?

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cat depre brute force, nu ai tu atatea vieti cat dureaza procesul asta de pe un laptop

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Stai, Facebook nu bloca conturile care au avut un anume numar de loginuri esuate? Ca asa incerca unu sa bage la mine la intamplare si cand intru pe Facebook ma pun astia sa bag 2FA si parola mai puternica.

| Ora de net a răspuns:

Buna, Vlad,

Atat timp cat parola ta este una puternica si conturile tale sunt securizate printr-o intrebare de siguranta, un email alternativ si numarul de telefon, atunci nu trebuie sa iti faci griji.

Mai multe informatii aici http://oradenet.salvaticopiii.ro/......eni-contul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un copilas cu minime cunostinte informatice se trezeste el cu o idee. Presupun ca deja au acoperit toate metodele posibile prin care poti "sparge" o parola.

| costinvlad explică (pentru anonim_4396):

Nu merge sparta cu Forgot my password? Daca de exemplu am 2 laptop-uri cu IP diferite? CU brute force aflu codul si pe celalalt bag codul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru costinvlad):

Pai da' de ce nu incerci? Poate dai lovitura si apari la stiri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sigur, cu o racheta ghidata sol-aer!
Cand auzi "Eagle One down!" inseamna ca ai doborat-o.

Succes!

| AlexSalling a răspuns:

Un hacker profesional iti sparge ce parola vrei tu. In schimb, asa daca vrem noi, ne va dura cativa ani sa invatam.

| Sagemi67 a răspuns:

Mie imi place omul, are ganduri mari, de ce il descurajati? V-ati gandit ca daca reuseste va exista o metoda in minus pentru a sparge un cont de Facebook iar securitatea va creste? Bafta laughing

| Sagemi67 a răspuns:

Nu este imposibil pentru ca nimic nu e perfect happy

| MariaShk1 a răspuns:

Nu se poate. Facebook e unul dintre cele mai sigure site-uri, nu ai cum sa "spargi parole". pe Facebook nu e cum era pe yahoo mess

| costinvlad explică (pentru MariaShk1):

Eu ma refer ca sa fac user=pass prin aia de mai sus. Merge? Ms.