| anonim_4396 a întrebat:

Salut,acum ceva timp am făcut un curs de pregătire pentru securitate aeroportuara pentru a-mi da ecuson și domnul care preda a spus că va trebuie sa ne dăm toate conturile noastre de socializare pentru nu stiu ce verificare, adică ce fel de verificare? Îmi intră mie în telefon cumva? Ce treabă are? Spunea că se fac verificări. De poliție, MAPN și SRI pentru a nu a avea fapte ilicite în baza legii numai știu...etc mă gândesc că verifică cazierul judiciar ce treabă are să intre în telefonul personal? Nu prea cred sau nu am înțeles eu bine îmi puteți explica dacă știți ceva?

3 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Institutiile educationale (in afara de Academiile militare, de Politie sau SRI) nu verifica oamenii din punctul de vedere al securitatii.

| doctorandus a răspuns:

Vezi sa nu fie teapa. In dubiu, da telefon la Politie si intreaba acolo despre ce vrea sa faca ala.

| REMiXPaLTaLK a răspuns:

E mult ce ai scris si neinteresant - posteaza numele scolii sau unde se fac acele cursuri (detalii: adresa, nume, locatitate, etc.) si in special cum al chema pe smecherasul ala care vrea conturile de socializare - poti sa ai postezi numele real in clar aici ca nu e nici o problema ca sa vedem cam cine e. Ai poti arunca si o momeala de conturi facute la test - unul pe Twitter, unul pe Instagram, unul pe Facebook si o adresa de Gmail si una de Yahoo - adresele de email sunt momeala - daca nu stii inca Google si Yahoo sunt impreuna ca afacere in net - adresele de mail incerci sa le faci cu acelasi nume identic si aceeasi parola iar la securitate la Yahoo pui adresa de Gmail si invers, iar la securitate in pasul 2 pui nr. tau de telefon real pentru verificare - in acest mod conturile de email sunt imposibil de spart - au incercat si hackerii si degeaba - recuperarea si intrarea in cont se face cu un cod ce al primesti doar pe telefonul tau la care doar tu ai access - daca figurantul ala care v-a cerul conturile de socializare incearca sa sparga ceva din conturi si sa santajeze apoi sau sa puna mana pe date de card bancar, pe email la tine v-a apare de la gmail sau yahoo ca cineva a incercat ceva si aparea culmea si IP-ul prostului ca locatie de unde a incercat. Si la Politie si la MAPN le poti face asa - sa o suga daca sunt curiosi - prostia se plateste dar si a fi smecher si sa le-o dai pe la bot putin este bine. Deci fara frica, posteaza date reale ca nu iti ia nimeni capul.