| amuleilazecelei a întrebat:

Salut. Am primit un mesaj de tip sms cum ca ar trebui sa achit o factura de 98 ron la CEZ vanzare si daca nu o achit urgent ma va debransa, avand atasat un link. Am accesat acel link si imi cerea sa introduc datele bancare. Am introdus datele bancare si mi se parea ciudat ca nu-mi lua banii din cont asa ca am sunat la cei de la CEZ si au spus ca smsul nu a fost trimis de ei si este un mesaj fals. A urmat sa sun la banca si sa-mi inchida contul si inlocuirea cardului. Intrebarea mea este daca am accesat linkul de pe telefon este posibil sa-mi fure datele cardurilor pe care le detin pe acel telefon? Avand in vedere ca am dat doar datele unui singur card. Ma gandeam doar sa nu aiba acces si la alte informatii odata accesat acel link

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Inca o data se demonstreaza ca multi aveti telefoane smart dar nu stiti sa le folositi, era normal ca este un SCAM

Daca ai telefon cu android poti sa verifici toate aplicatiile instalate si pe cele suspecte sa le dezinstalezi, apoi sa faci backup la toate pozele si ce fisiere te mai intereseaza de exemplu sa le descarci pe un PC/laptop, pe un stick si sa dai o resetare de fabrica, asta cu siguranta va sterge tot ce este in neregula dar si parte din fisiere la care nu ai facut backup precum poze, video etc!

La modul general nu iti poate sustrage nimic decat daca ti-ar fi instalat un keylogger sau troian, dar mai greu de crezut asta, pentru ca e greu sa obtina pe android acces complet! Insa daca faci pasii pe care ti i-am spus mai sus vei fi 100% in siguranta!
Nu ti-a vazut datele de pe celelalte carduri pentru ca nu are acces la acele date, le-a vazut doar pe cele ale cardului la care ai introdus tu datele pe siteul sau aplicatia catre care te-a trimis acel link fals!

Pe viitor poate intelegeti cu totii ca linkurile pe care le primiti prin SMS, prin whatsapp etc de la diferite societati si institutii sunt toate SCAM, escrocherii care sa va ia baniii!

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"posibil sa-mi fure datele cardurilor pe care le detin "

păi parcă spuneai că "Am introdus datele bancare" deci nu ți le fură nimeni ci tu le-ai dat

| amuleilazecelei explică (pentru sierra1):

Ma refeream la restul datelor bancare ale altor carduri pe care le detin pe acelasi telefon. Doar datele unui singur card le-am introdus, nu pe toate...