| Andrei4k33 a întrebat:

Salut! Am și eu o întrebare. Am un prieten care a ajuns intr o situație disperata și eu încerc sa îl ajut. Acesta a discutat cu cineva pe un site unde era anonim și a trimis niște poze nud acelei persoane, iar persoana respectiva acum îl șantajează ca și cum ar posta acele poze dacă nu ii oferă 100 de euro. Persoana respectiva nu știe identitatea prietenului meu, nu are vreun cont de al lui de socializare și nu știe nici numele lui real, are doar o poza nud și una cu fata lui. Aceasta îl șantajează precum ca va posta poza pe Instagram ca sa vadă colegii lui de facultate, știe la ce facultate este, gen știe in ce oras locuiește dar cum am zis, numele nu îl știe. Întrebarea mea este, oare poate sa posteze pe Instagram acea poza nud cu el, permite Instagram ca acea poza sa fie postata? Din câte știu eu, politica lor nu lasă sa postezi poze nud pe feed. Eu totuși cred ca doar încearcă sa îl sperie ca sa obțină banii, prietenul meu nu a pus botul și nu a trimis niciun ban și pana acum a trecut o zi de la incident, tipul nu a mai spus nimic iar acesta a verificat toate tag urile cu orașul de unde este și facultatea și nu apare nimic pe Instagram. Eu sincer îmi doresc sa îl ajut pentru ca sunt o mulțime de astfel de escroci care se dau drept fete drăguțe și după șantajează oamenii. Mulțumesc pentru înțelegere

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sa anunte Politia, ca santajul va continua si prietenul tau de rusine isi poate pune capat zilelor.
Nu va jucati cu santajistii ca cer toata viata bani...

Politia poate afla cine este acela care il santajeaza, fiindca au acces la dresele de IP si pot deschide ancheta de urmarire penala asupra aluia.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să refuze total. Să întrerupă dialogul.

Bula
| Bula a răspuns:

Se trateaza cu ne-bagare in seama.
Daca totusi posteaza poza, il prietenul raporteaza la Insta si depune si plangere la politie.

| LPCTSTR a răspuns:

Vin momente cand ratiunea se rupe de umanitate si ajunge in punctele astea, si daca le posteaza... ce?
Avem atatea celebritati si le stim organele genitale ca pe "Tatal nostru", ce ar fi nou sub Soare?
Este vorba de atitudine, persoana in cauza probabil ar trebui 1. sa nu mai trimita poze, si 2. sa constientizeze ca orice actiune are consecintele sale.

| mi25 a răspuns:

Sa nu dea nici un ban si sa-i spuna ca daca nu se potoleste face plangere la politie. Daca le publica face plangere la politie.

| Yuoia a răspuns:

Prostovanul! Ce a vrut sa arate? Ca o are mai stramba ca altii, sau ce? Vorba lui @XAMLenjoyer: stim toti cum arata.
Nu trebuie sa stie numele daca stie facultatea. Si-a facut-o cu mana lui.
Poate sa faca plangere la Politie.

| anonimuIl a răspuns:

Să îi spună să pună pozele cu el dezbrăcat și cu număr de telefon.
Poate primește ăla vreo 300 de mesaje de la femei.
Acum DEPINDE și cum arată ăla dezbrăcat că poate RÂD toate femeile de el și de aia îi este rușine lui.