| DzEk0 a întrebat:

Salut, Astăzi am fost amenințat prin messenger, mai exact Facebook pe apel de către Vice Primar? Mi-a spus că mă bate când mă prinde și că de p pe m. mei, cum pot face rost de convorbirea de pe Facebook? Mulțumesc frumos

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai probabil contul aluia a fost hacked de cineva, iar acum hackerul trimite mesaje de amenintare la cine vrea el.

Un Primar sau VicePrimar nu s-ar compromite sa ameninte pe nimeni cu atat mai mult in scris, unde este posibil sa fie dat in judecata, cu textul amenintator.

| Wr3nch a răspuns (pentru Violleta2022):

Se vede ca nujstai in Romania laughing Aici ajung primari toti ratatii care vrajesc satenii cu una-alta, si dupa se cred stapani pe tot.

| Wr3nch a răspuns (pentru Wr3nch):

Doar un exemplu :

https://www.digi24.ro/......ti-1496569

| Salontanul a răspuns (pentru Wr3nch):

Ca de obicei, Violleta2022 da raspunsuri la ce nu se pricepe. Daca-i spui ca n-are dreptate te blocheaza. Asa am patit eu.

| Nelucojoc a răspuns (pentru Salontanul):

Doamna are probleme de EGO. Este total nejustificata in acest caz parererea, credinta, sau intuitia ei.

| RxTx a răspuns (pentru Violleta2022):

Esri mult prea idealistă
Daca ar fi toti oamenii asa de demni drepți corecți
Am avea fabricile făcute de Ceaușescu
Am avea pădurile intacte...
România nu ar avea datorii externe
Nu ar exista persoane dispărute...
Dincă nu ar fi existat daca unii alții si-ar fi facut datoria așa cum trebuie.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu se poate face rost. Pentru asta trebuia sa ai un program de inregistrare. Daca stiai ca ai probleme cu el nu trebuia sa-i raspunzi si sa-i spui sa-ti scrie ce are de spus.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depui plangere la politie, iar ei o obtin de la Facebook (daca se stocheaza).
Te sfatuiesc sa mergi la politia judeteana, ca sa nu poata interveni vicele asupra agentilor.

| RxTx a răspuns:

Se poate face rost!
Noi aci in RoMania avem o lege ca toti operatorii de telefonie internet sa stocheze toate datele timp de 6 luni.
Asa iti cauti un avocat
Cauti legea prin care toate transmisiile de dare... Sunt înregistrate timp de 6 luni.
Mergi faci o cerere la tribunal ca acea convorbire sa primească un număr de dosar si ea sa fie oprita de la ștergere
Judecătorul postare sa dispuna ca acea convorbire sa fie oprita de la ștergere.
Asa ca furnizorul tau de internet va pune la dispoziția tribunalului înregistrarea.

| Salontanul a răspuns (pentru RxTx):

E vorba de messengerul de la Facebook. Ala nu stocheaza apelurile.

| RxTx a răspuns (pentru Salontanul):

Nu ma intereseaza pe mine de facebuk
Eu stiu ca in Romania exista lege ca orice transmisie de date sa ramana o copie a ei la furnizorul de internet

Asa ca eu vreau copia mea conform legii statului acesta
De la furnizoril de internet
Astral
Telecom
Rds

Ei sunt obligați sa pastreze o copie a tot ceea ce trece prin rețeaua lor timp de 6.luni

Nu ma interrseaza pe mine ca e de la winamp WhatsApp pacanele filme cu femei deochiate
Sau cine srie ce aplicarie
Conteaza
Nu conteaza
Ei sunt obligati sa pastreze traficul de date inregistrat

Asa ca eu vreau sa discrimineze cu ajutorul unui firewall dotat cu qos inregistrarea datelor mele din ziua respectiva
Spoi sa identifice pachetele de date conform provenientei lor
Este simplu pe portul care s-a facut comunicarea
Apoi vreau pachetele respective de date aferente Facebook
Streaming-ul respectiv

Daca eu un biet om tehnic
pot face asta
Dapoi unii care se ocupa cu STS
Cu ajutorul status
In baza hotărârii judecătorești va putea opri de la stergere acea convorbire de pe un server proxy unde raman înregistrate

Daca se dorește se poate.

Nu de la Facebook trebuie sa ceara înregistrarea ci de la statul român!

Care stat ii va constrânge pr furnizorii de internet sa puna la dispozitie înregistrarea din ziua respectiva

A tuturor pachetelor de date trimise si primite ale acelui utilizator!

| Salontanul a răspuns (pentru RxTx):

Mai omule! Tu nu pricepi ca omul a fost sunat pe messenger si nu este lege ca sa se pastreze convorbirile pe messenger? Ce legatura au providerii de telefonie cu Facebook-ul care este companie independenta (Meta)? Macar stii legea? Stii ce anume date trebuie sa pastreze? Nu scrie nicaieri ca se inregistreaza convorbirile decat cu un mandat emis de un procuror si aprobat de un judecator. Se pun la dispozitie urmatoarele date: (1) La solicitarea instanţelor de judecată sau la solicitarea organelor de urmărire penală ori a organelor de stat cu atribuţii în domeniul apărării şi securităţii naţionale, cu autorizarea prealabilă a judecătorului stabilit potrivit legii, furnizorii de servicii de comunicaţii electronice destinate publicului şi furnizorii de reţele publice de comunicaţii electronice pun la dispoziţia acestora, de îndată, dar nu mai târziu de 48 de ore, datele de trafic, datele de identificare a echipamentului şi datele de localizare, în conformitate cu prevederile referitoare la protecţia datelor cu caracter personal.

| literallythesamebruh a răspuns:

Din câte știu,Facebook stochează majoritatea datelor, inclusiv apelurile telefonice, conținutul sms-urilor etc. Deci nu ar strica să depui o plângere, cum ți s-a spus mai sus, pentru că dacă acest om te-a amenințat și jignit în mod nejustificat, va suporta consecințele.