| Hannaaaa a întrebat:

Astăzi m-a sunat un nr din Tunisia, un apel care a durat 7 secunde. Știu că sunt scammeri, dar pe moment nu mi-am dat seama și am sunat înapoi DAR nu am apucat sa sun deoarece instant mi-a intrat căsuța mea vocala care mi-a spus că nu am credit (nu sunt la abonament). Bănuiesc când au făcut rost de nr meu, aseară am intrat pe o aplicație de muzica pe care o descărcasem mai demult că sa îmi descarc unele melodii, am apăsat cred că din greseala pe o reclama de pe acea aplicație și atunci mi s-a spamat Google Chrome-ul cu tab-uri goale. După, mi-am descărcat un antivirus și am rulat scanarea care nu a detectat nici un virus. Întrebările mele sunt: ar trebui sa îmi schimb Nr de telefon? Probabil că da. Dar, grija mea cea mai mare este daca au vreun acces la datele mele din telefon, adică conturile mele de socializare? Sau au legătură doar cu abonamentele telefonice și taxele care s-ar aplica in caz că sunt apelați înapoi? Va mulțumesc anticipat!

5 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Teoretic datele tale sunt în siguranță!
Dar că să fii 100% sigur schimbă numărul de telefon. Ești pe cartelă preplătită! E simplu cumperi alta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Momentan doar ar trebui sa suni la cei de la telefonie sa-ti blocheze intrarea apelurilor din strainatate, m-au sunat si pe mine din africa ieri si eu n-am intrat pe site-uri dubioase. Si despre partea cu tab-urile, foloseste Firefox cu extensia uBlock Origin (merg pe tel extensii doar in Firefox si parca si in Opera) incat sa nu mai apara deloc reclame.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ești paranoic prietene. Eu accesez până și Dark/deep web de pe telefon și nu m-a sunat nici un fel de număr. Iar muzică nu descarc prin aplicații. În fine, poate la tine a fost o greșeală de număr și gata ca sunt țepari. Ăia cauta doar pe ăștia cu nr de abonament. Și nu poți lua virus doar pentru ca ai deschis din greșeală o reclama google. Mai întâi înțelege tehnologia, apoi mai discutam despre malware.

| Paula2018 a răspuns:

Eu stiu ca daca suni inapoi esti taxat pe abonament, in rest nu are ce sa iti faca. Stai linistita, nu are nicio treaba cu datele tale. Ignora apelurile cand te suna.

| xandra0301 a răspuns:

Si mie mi se mai intampla sa fiu sunata de numere d-astea ciudate din alte tari. Nu te speria. Nu le mai raspunde si nu mai suna inapoi.
Daca nu ma insel si sper sa nu spun prostii, pentru un raspuns, si de cateva secunde ei isi iau o suma de bani la fel si pentru sunatul inapoi.