| anonim_4396 a întrebat:

Este ilegal sa descarci filme de pe internet? Daca da, ce se poate intampla? Ce consecinte pot fi?

10 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nee.

| dannyel86 a răspuns:

Ilegal este sa le distribui fara drept pe internet sau sa le vinzi.
Daca le descarci doar pentru a le viziona, se poate vorbi de o fapta imorala, si mai putin de una in afara legii.

| brokxy a răspuns:

Pe mine m-au amenintat ca ma baga in puscarie sau imi dau amenda care poate ajunge si la 100.000 de dolari. De cand am vazut mesajul ala eu nu mai pun filme pe Youtube.
Deci uite...tu le poti descarca daca vrei sa te uiti TU SINGUR, dar daca vinzi filmele sau le postezi undeva online poti ajunge in puscarie

| Catalin77945 a răspuns:

Poti sa le descarci linistit si sa te uiti la ce ai tu chef

| InOrOut a răspuns:

Salut - salut
Este ilegal sa descarci filme de pe internet? - teoretic da, practic nu (nici pe saracia nu intereseaza ce faci tu pe net)
Daca da, ce se poate intampla? - teoretic amenda, practic nimic
Ce consecinte pot fi? - amenda
dar in Romania legea ACTA nu a fost inca votata in Parlament deci nu ne pot face nimic, inca

| AnatoliyMikhailov a răspuns:

Daca descarci filme de asemenea illegal postate, nu patesti nimic ci site-ul, dar siteurile de unde iei filmele sunt pline de reclame, unele continand keyloggere (nu este recomandat). Pentru postarea filmelor este un articol care prevede postarea materialelor fara autorizatie far permisiune. Se numeste "Copyright". Daca postezi esti considerat ca replici munca autorului fara permisiune care se penalizeaza

| AnatoliyMikhailov a răspuns:

Edit : Recomandat e sa iti cumperi un abonament pe Netflix sau HBO GO. Succes happy

| Hutzy95 a răspuns (pentru AnatoliyMikhailov):

Am abonament HBO, dar eu mai descarc filme in caz ca merg undeva si iau laptop-ul cu mine cand mai merg intr-o excursie ceva, sa le downloadez ca sa le vad offline pe telefon este una, dar cand sunt cu iubita in excursie mai vedem pe laptop un film sau ceva si mai mult de asta.
Eu vad in general filme pe net, dar mai salvez dintre ele sa le am pe laptop

| AnatoliyMikhailov a răspuns (pentru Hutzy95):

Cred ca poti descarca si de pe aplicatia HBO. happy Daca n-ai idei de filme, iti recomand un documentar "crazy not insane" 2020. Mai multe detalii vezi pe pagina sa

| Hutzy95 a răspuns (pentru AnatoliyMikhailov):

Pe aplicatia HBO poti descarca, dar functia de descarcare e doar pentru telefon ca atunci cand intri in aplicatie si nu esti online sa vezi de pe telefon un film.
Mersi de recomandare, oricum sunt in cautare de seriale noi, la cele romanesti m-am uitat, mai ales am un serial romanesc de 3 sezoane pe care l-am urmarit de vreo 4-5 ori fiecare sezon, stiu pe de rost serialul