| OneTap a întrebat:

Cum pot face ca Facebook sa nu ma mai aboneze automat la tot felul de pagini!? Am vizualizat raportul meu de activitate si acolo spune:
(Numele meu) ai apreciat pagina X,Y, Z.
Chiar daca eu nu am facut asta.
Contul meu nu este spart sau ceva sunt singurul care am acces.
Facebook intra automat pe diverse pagini si le urmareste si mi le baga mie ca si cum le-as urmari eu. Exista vreo setare pe care sa o fac sa nu mai faca asta?

Răspuns Câştigător
| Ora de net a răspuns:

Salut,

Facebook nu va aprecia și nu te va abona niciodată la pagini în locul tău. Îmi dau seama că e neplăcut să vezi că ești abonat la anumite pagini pe care nu le recunoști.

Există posibilitatea să fi instalat o aplicație pe Facebook, fără să-ți dai seama, care să se aboneze la pagini pe care tu nu le-ai accesat niciodată. Pentru a verifica acest lucru este nevoie să intri de pe contul de Facebook la Setări -> Aplicații și să ștergi de acolo orice aplicație necunoscută sau suspicioasă.

În plus, dacă nu ai nicio aplicație terță activă, poți să intri tot în Setări -> Securitate și conectare -> secțiunea "Unde te-ai conectat". Poți verifica să nu fii conectat pe un dispozitiv pe care nu îl recunoști. În partea din dreapta jos poți da "Deconectare de la toate sesiunile". Înainte de a te deconecta de pe toate dispozitivele pe care te-ai conectat în trecut, asigură-te că îți știi datele de logare și ai la îndemână telefonul (pentru a primi codul de conectare în cazul în care ai activată verificare în doi pași).

Ca pas suplimentar îți poți schimba și parola, în cazul în care cineva o știe pe cea actuală. După ce te-ai deconectat de pe dispozitivele pe care nu le cunoști, acestea nu se mai pot reconecta pentru că nu știu parola nouă.

Este nevoie să fim atenți la link-urile pe care le accesăm sau permisiunile pe care le dăm diferitelor aplicații, pentru a evita astfel de situații.

Sper să reușești să rezolvi problema. Setările respective pot fi diferite în funcție de versiunea de Facebook pe care o ai. Dacă întâmpini dificultăți în a le găsi, scrie-ne.

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ori ai un virus, ori schimba parola si fa-o mai complicata. Apoi o notezi undeva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai folosit site de-ala care iti da like-uri... Contul e spart indiferent de ce crezi tu sau nu, site-ul ala da automat like-uri paginilor altora si chiar si comment-uri si reactii la postari. Ulterior acele site-uri vor asigura si membri in grupuri, scoate acum permisiunea de la Aplicatii sau te va baga si in sute de grupuri.