| anonim_4396 a întrebat:

De ce Dumnezeu imi apare ca am apreciat anumite pagini pe Facebook? Pagini asiatice si tot felul de prostii? Nu pot sa inteleg de ce. Contul meu nu poate fi spart din cauza ca e nevoie de introducerea numarului de telefon dupa care a codului pentru a ma putea conecta de pe dispozitive necuoscute. E aiurea. Tot imi apar la aprecieri diferite pagini retardate si nu inteleg de ce. Cine stie sa-mi spuna va rog.

Răspuns Câştigător
| Ora de net a răspuns:

Salut!

Facebook nu va aprecia niciodată pagini în locul tău. Îmi dau seama că e neplăcut să vezi like-uri și aprecieri de pagini în numele tău.

Există posibilitatea să fi instalat o aplicație pe Facebook, fără să-ți dai seama, care să dea like-uri la pagini și la postări pe care tu nu le-ai accesat. Pentru a verifica acest lucru este nevoie să intri de pe contul de Facebook la Setări -> Aplicații și să ștergi de acolo orice aplicație necunoscută sau suspicioasă. Apoi, intri tot în Setări -> Securitate și conectare, iar la secțiunea "Unde te-ai conectat", în partea din dreapta jos poți da "Deconectare de la toate sesiunile". Înainte de a te deconecta de pe toate dispozitivele pe care te-ai conectat în trecut, asigură-te că îți știi datele de logare și ai la îndemână telefonul (pentru a primi codul de conectare).

Este nevoie să fim atenți la link-urile pe care le accesăm sau permisiunile pe care le dăm diferitelor aplicații, pentru a evita astfel de situații.

Sper să reușești să rezolvi problema.

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Măi Fabi, ai cumva vreun frate/soră ce se bagă pe contul tău?

| 423423rw a răspuns (pentru sierra1):

Nu-s asa prost. 1 la mana nu am frati/surori. 2 la mana nimeni vreodata in viata asta nu mi-a intrat mie pe cont.winking

| sierra1 a răspuns (pentru 423423rw):

" | Fabian_Leonte_2001 explică: Nu-s asa prost..."

doar am intrebat

| 423423rw a răspuns (pentru sierra1):

Da e okwinking

| Bizon95 a răspuns (pentru 423423rw):

Mama draga, ai apucat punctul CU DINTII si nu il lasi cu toate ca e clar off-topic si ce e mai rau ai primit raspunsul corect de la Bula, dar pe ala il ignori

E CLAR ca ai un virus care iti manipuleaza contul de FB si asta folosindu-se direct de faptul ca esti deja autentificat

in afara de ESet mai scaneaza si cu MalwareBytes, asta gaseste mai bine chestii care nu sunt virusi nocivi, dar care te umplu de rahat (reclame, like-uri pe FB, si alte balarii)

Bula
| Bula a răspuns:

Candva ai dat click pe ceva pagina "interesanta", iar FB iti baga acum reclame in urma lui.
Verifica-ti paginile urmarite si elimina tot ce e suspect sau nu mai doresti sa urmaresti! La nevoie sterge toate paginile urmarite si ruleaza si un test antivirus pe telefon.

| 423423rw a răspuns (pentru Bula):

Nu am nici o pagina la follow si nici o apreciere la nici o pagina. Contul meu e gol gol gol. Si daca intru acum pe el de exemplu bursc imi apare ca am dat like la vreo 4 pagini din china cu reclame de ****.

| Bula a răspuns (pentru 423423rw):

E clar, un malware ("virus").
Scaneaza-ti aparatul online:
https://www.eset.com/us/home/online-scanner

| dbigiu84 a răspuns:

Nu am mai intalnit asa situatie.Totusi, e posibil ca contul sa fie spart cu adresa de email.Dar cel mai probabil e o eroare tehnica sau cineva iti intra pe telefon(ruda, etc)