| Sandu3 a întrebat:

Salut.Un mic ajutor, va rog! De ceva timp tot aud de CLIENT DE MAIL si nu prea stiu ce face mai exact acest client de mail. Dupa ce m-am interesat un pic pe internet am ajuns la doua nume mai rasarite ca sa le zic asa:Blue Mail si Mozilla Thunderbird.Deci pot sa imi vad si adresa de pe Yahoo si cea de pe Gmail si alte adrese de email pe care de exemplu le pot face pe acest client de mail? Adica ce mi se trimite de la patru adrese sau mai multe le vad pe toate aici? Eu asa am inteles. Evident ca mai au o gramada de functii dar in general la asta se reduce? A vedea totul la un loc? Folositi asa ceva? Si dintre cele doua ce sa aleg? Ma poate ajuta cineva cu acest client de mail care pentru mine inca e o enigma? E foarte folositor,probabil, dar inca necunoscut mie.

Răspuns Câştigător
| VoidEternal a răspuns:

Da, in principiu cam asta face. Ai în aceeași interfață mai multe adrese de email, indiferent că e Gmail, yahoo Sau altceva. Sau doar una dacă vrei. Folosind un client de email e mai ușor să gestionezi emailurile, ai o organizare mai buna, o interfață mai aerisita, filtre, taguri, etichete, poți selecta foarte ușor de pe ce email să trimiți un reply, căutări mai detaliate, etc.

Eu folosesc thunderbird de vreo 10 ani, la un moment dat gestionam 3 emailuri de firma simultan și mi-era mult mai ușor decât să folosesc 3 ferestre de browser. In ultimii 5 6 ani am rămas cu o singura adresa dar tot păstrez thunderbird pentru acea adresa. E mai simpla și mai clară decât interfață web de Gmail sau yahoo.

| Sandu3 explică (pentru VoidEternal):

Mersi pentru raspuns.Momentan am doua adrese de email(Yahoo si Gmail)voiam sa o fac si pe a treia dar m-am gandit ca nu are rost momentan.E vorba de Protonmail, care am inteles ca e foarte sigura si foarte criptata de la o firma elvetiana.Nu am vazut pe Android in Google Play nici urma de Thunderbird.Ciudat.Doar varianta desktop.Si inca ceva, sa nu uit... poti sa opresti acest Thunderbird la un moment dat daca nu iti mai convine ceva fara repercursiuni? Pierdere de date si asa mai departe? Adica sa revin la situatia anterioara daca doresc?

| VoidEternal a răspuns (pentru Sandu3):

Bineînțeles. Și poți folosi Thunderbird in paralel cu versiunea web a fiecărui email. Faptul că folosești un client de email nu schimba cu nimic modul în care folosești acum emailul. Daca nu vrei să îl mai folosești îl dezinstalezi și asta e.

Pe android nu cred că există un client serios de email, ele se folosesc in general pentru munca/productivitate.

| Sandu3 explică (pentru VoidEternal):

In afara de Thunderbird ar mai fi ceva de luat in seama? Sau sunt slabe? Cam ce ar mai fi? Presupunand de exemplu ca n-o sa-mi placa grafica si caut altceva...

| VoidEternal a răspuns (pentru Sandu3):

Outlook. Dar nu știu acolo cum e cu licența, teoretic vine cu suita office. Probabil mai sunt și altele dar astea sunt cele mai cunoscute.

| Sandu3 explică (pentru VoidEternal):

Multumesc mult pentru ajutor.Pare interesant acest Thunderbird cu atat mai mult cu cat eu folosesc browserul de internet Firefox inca de acum 12 ani si s-ar putea sa functioneze mai bine fiind amandoua produse de catre Mozilla.Chrome nu imi place ca si grafica.Firefox il gasesc mult mai atragator mai ales ca e si foarte personalizabil.Doar pe telefon am Chrome ca nu il pot scoate decat rutat, dar pentru atata lucru nu ma mai complic.Multumesc mult inca o data pentru ajutor.O duminica placuta-ti doresc.

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Folosește outlook (office) sau vezi ce recomandă specialiștii

https://www.go4it.ro/......-10341087/

| mastadont a răspuns:

Da, ai înțeles în esență cum stă treaba. Eu folosesc thunderbird și e destul de ok, e oricum mai bine decât să intru pe fiecare mail când vreau să-mi verific mesajele.