| Sisjjssjjsjs a întrebat:

Salut! Un prieten de al meu a acceptat o cerere de urmărire de la un cont cu numele meu și, firește, a acceptat fiindcă a crezut că sunt eu. Problema este că eu nu am făcut niciodată acel cont, deci este cineva care se dă drept mine. Reprezintă acest lucru o ilegalitate

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Atata tu cat si prietenul tau puteti reclama acel cont, cu mentiunea ca nu esti tu, si ca cineva se da drept tine.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da i un report.

| Furnicuta000 a răspuns:

E o idee tampita sa pretinzi ca nu mai exista nimeni pe planeta asta cu acelasi nume ca al tau.
Daca insa contul acela are poze cu tine atunci da, nu e legal. Dar nici nu prea ai ce sa faci, adica poti depune plangere la politie pentru furt de identitate dar au alte treburi mai importante de rezolvat din moment ce nu s-a intamplat altceva gen sa ceara bani in numele tau

| Sisjjssjjsjs explică (pentru Furnicuta000):

Într-adevăr, însă în user este prezent numele complet, cu tot cu ăla de familie. Asta cred că are șanse mici, nu?

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Sisjjssjjsjs):

Dar cum te cheama, Frunza Aspirina Mondiala? De ce esti asa sigura ca nu mai exista numele tau? Daca cineva a facut cont cu numele tau, fara poza ta si doar a dat cerere fara sa pretinda ca esti tu (adica sa dea mesaje la prietenii tai de genul "buna.sunt x, colega ta de la clasa y") atunci nu a comis nicio ilegalitate. Adica nu ai dovezi ca ala nu e numele lui

| carevaescu a răspuns (pentru Sisjjssjjsjs):

Cauta pe Facebook sa vezi cate Maria Popa sunt.
Cum zicea furnicuta, daca nu are pozele tale, iti faci griji degeaba

| Ilovedinero a răspuns:

Da, reprezinta o ilegalitate in momentul in care iti foloseste si imaginea de profil sau posteaza poze cu tine.

| IoanaMaria321 a răspuns:

Cumva să nu fi fost o persoana care se dădea drept tu, adică un anonim. Acum începem o eră cu atacuri cibernetice