| anonim_4396 a întrebat:

Salutare TPU, este posibil ca un hacker sa sparga un grup de whatsapp? Nu stiu cum sa caut pe net sa aflu

6 răspunsuri:
| SharpEagle a răspuns:

Nu sparge "un grup", cel mult poate sparge un cont de whatsapp, in sensul in care reuseste sa pacaleasca aplicatia si sa emuleze o cartela cu numarul respectiv. Sau sa intre in posesia unui telefon (pierdut/furat) al unuia din grup, dupa care sa intre pe conversatie. Sau o aplicatie downloadata pe telefonul unuia din grup, care cumva sa obtina acces si sa manipuleze aplicatia whataspp. In ultima instanta, hackuirea serverului, desi asta e cea mai putin probabila.

| MariannN20 a răspuns (pentru SharpEagle):

Aah ok am inteles. dar de unde stii chestiile astea. adica poti sa-mi recomanzi un site de unde pot invata si eu?

| SharpEagle a răspuns (pentru MariannN20):

Pai, nu stiu daca e un site anume, o fi...
Treaba e sa-ti faci fundatia, sa intelegi corect chestiunile fundamentale, cum funcioneaza serviciile, serverele, clientii, cu ce interactioneaza, alte scenarii.
Si avand baza asta, poti incerca sa emiti judecati. Iar acolo unde nu esti sigur, cauti punctual si gasesti explicatii.
Dar trebuie sa o iei "de jos", cum se zice, sa intelegi principii de baza, protocoalele de comunicatie cat de cat samd.
Si nu trebuie sa iei orice raspuns de bun, e bine sa verifici si in alte surse, inclusiv raspunsul meu, ca poate ma insel, poate sunt outdated etc.

| Allemando a răspuns:

Poate să nimerească link-ul de invitație și să-și facă de cap prin grup.
Nu mă întreba că nu știu ce poate face happy

| SharpEagle a răspuns (pentru Allemando):

Manevrele se mai fac si prin whatsapp web...

| sparklingqueen a răspuns:

Nu,doar sa schimbe numele, stearga persoane, etc.