| dumitruburlacu a întrebat:

Unde gasesc adresa ip.pt in tv.samsung smart pentru.a ma connects la internet prin cablu

1 răspuns:
| Mtoni a răspuns:

Pentru a conecta un tv smart la internet prin cablu în mod normal nu trebuie să îi dai adresa IP, pentru că i-o dă automat router-ul. Dacă tv-ul nu primește setările de internet atunci e o problemă cu router-ul. Resetează-l oprindu-i alimentarea pentru scurt timp. Dacă nu se rezolvă, atunci deschide calculatorul sau telefonul conectat la router și dacă merge internetul, vezi la setările de rețea adresele IP, subinet mask, si DNS, le copiezi pe tv dar la IP ultima cifră o pui diferită. De exemplu dacă pe pc e 192.168.0.3 atunci pe tv pui 192.168.0.4.