| Nimeni243 a întrebat:

Vă rog, răspundeți urgent!
O prietenă de-a mea, a vrut să joace FNAF online. I-a apărut un avertisment în engleză, ea e praf la engleză și a acceptat. A zis că dacă nu are cont, i se poate afla identitatea. I-am tradus și e foarte speriată, a instalat un antivirus bun și a spus că totul e bine. Avea locația dezactivată. Îi e foarte frică, și mie îmi e pentru ea. Vă rog mult! I se poate afla identitatea? E ceva rău?

19 răspunsuri:
| Ora de net a răspuns:

Buna,

Identitatea pe internet nu poate fi aflata decat daca prietena ta a dat foarte multe date despre ea din care poate fi identificata (spre exemplu: numele complet, scoala, orasul) sau daca sunt autoritatile implicate (acesta nefiind cazul ei). Atfel, acest lucru nu se intampla.

Sfatul nostru este sa foloseasca un program antivirus si sa inteleaga ca si ea are un rol activ in a-si proteja computerul – nu trebuie sa dea click pe link-uri necunoscute, nu trebuie sa instaleze programe straine sau programe care vin din partea unor straini.

| Nimeni243 explică (pentru Ora de net):

Vă mulțumesc pentru răspuns. Nu și-a dat nici-o dată personală. Deci nu poate fi urmărită pe webcam sau ascultată la microfon, nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Data viitoare sa intelegi ca toate jocurile de browser sunt intretinute de reclame malicioase si sa nu te mai joci pur si simplu daca ai Windows pe PC (cu exceptia la ce descarci din Steam sau alte surse reputabile).
De obicei acele reclame sunt fake, DAR daca a descarcat un fisier din reclame, si este executabil, si l-a si rulat, toate device-urile din zona sunt infectate si cineva se uita la voi chiar acum prin webcam si va aude prin microfon si stocheaza tot ce tastati.

| Nimeni243 explică (pentru anonim_4396):

Nu a descărcat nici-un fișier din reclame, doar jocul online. Plus că nu s-a întâmplat nimic

| Nimeni243 explică (pentru anonim_4396):

Nu a descărcat nici-un fișier din reclame, doar jocul online. Plus că nu s-a întâmplat nimic. Și plus că nu a făcut pe calculator, ci pe telefon.

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Din nou, te asigur ca nu este cazul sa va panicati. Ca sa fim si putin realisti, identitatea ti se poate afla oriunde intr-un mediu online. Ideea e ca nu sta nimeni sa iti afle identitatea pe FNAF Online. Jocul este foarte bine protejat si este destul de greu sa treci de encryption-urile jocului. Crede-ma pe cuvant, daca vrea cineva sa-ti faca rau, nu te ia de pe jocuri online. Exista pe internet locuri mult mai periculoase. Exista deep web. N-am sa stau sa explic aici ce e, n-are rost. Este o parte ascunsa a internetului. Toti predatorii acolo stau. Te informez ca, a pune datele personale pe retele de socializare si poze, este mult mai periculos decat FNAF Online. Niciun hacker cu nivelul de pregatire necesar pentru a te localiza, nu-si pierde timpul pe FNAF.

Stai fara grija. happy

| TrustMeIKnow a răspuns:

Ala de pe gamejolt banuiesc.
Nu are ca sa ii afle, IP-ul maxim si sa faca un tracking pe adresa si sa afle ceva, de obicei adresa care rezulta nu coincide cu adresa ta reala. Spune-i sa stea linistita.
laughing imi place ca si-a instalat antivirus DUPA ce 'a fost virusata' xD

| HerculePoirot a răspuns:

Odata ce ai deschis internetul ti-au fost colectate automat toate datele personale. Vorba aia, stiu astia si cand te caci dar mai sa iti afle tie identitatea....De regula chestiile alea ce se deschid sunt pop-adds si pot contine anumiti virusi dar daca ai un add-blocker bun la extensii si un antivirus bun poti sa stai linistit.

| MarcoXD a răspuns (pentru HerculePoirot):

Dap
tu ai avut add-blocker? E in regula daca ai avut.

| MarcoXD a răspuns:

Nu,logic,daca este jocul de pe magazin play este imposibil sa i se intample cineva.

| Nimeni243 explică (pentru MarcoXD):

Nu este de pe Magazin play, este de pe browser. Deci i sent poate întâmpla ceva?

| MarcoXD a răspuns (pentru Nimeni243):

Sti ce site?

| Nimeni243 explică (pentru MarcoXD):

Nu știu ce site.

| MarcoXD a răspuns:

Stai linistit, ca oricum confidentialitatea e securizata.

| Nimeni243 explică (pentru MarcoXD):

Deci sunt cu inima în gât, mai panicată decât ea. Deci nu avem de ce să ne facem griji? Nu îi are informațiile, nu?

| MarcoXD a răspuns (pentru Nimeni243):

Nu are informatiile ei, stai chill.

| Nimeni243 explică (pentru MarcoXD):

Îți mulțumim foarte mult! Deci putem fi sigure că nu se întâmplă nimic.

| TonyGamesLion a răspuns:

Nu te speria, sunt site-uri care pun alerte false gen telefonul tau are virus etc. Atât timp cat nu ai ceva nou instalat pe device sunteti ok.

| Nimeni243 explică:

Vă rog, răspundeți!